Uluslararası İlişkiler

Rusya istihbaratı başkanı: SolarWinds saldırısının arkasında Batı var

Rusya istihbaratı başkanı: SolarWinds saldırısının arkasında Batı var
Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Direktörü Sergey Narişkin BBC’ye konuştu

Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Direktörü Sergey Narişkin, ABD’de son yılların en büyük siber saldırısı olarak değerlendirilen SolarWinds saldırılarının arkasında Batı‘nın olduğunu ileri sürdü.

Narişkin, BBC Moskova muhabiri Steve Rosenberg ile yaptığı özel röportajda, başkanı olduğu ajansın geçen yıl ABD’de gerçekleşen geniş kapsamlı siber saldırı ile herhangi bir bağı olmadığını iddia etti.

Sergei Naryshkin, İngiltere ve ABD makamlarının Rus istihbaratının “dünyanın en sofistike siber saldırısı” olarak tanımlanan SolarWinds saldırısını gerçekleştirdiği yönündeki suçlamalara cevap verdi. Naryshkin, düşünülenin aksine operasyonu düzenleyenin Batı istihbaratı olduğunu öne sürdü.

Rusya’nın dış istihbarat şefi ayrıca, İngiltere’nin gizli istihbarat servisi MI6 başkanı ile yeniden temas kurulduğunu ve yakında yüz yüze bir toplantı gerçekleştirmeyi umduğunu açıkladı.

BAŞKALARININ BAŞARISINI BİZİM BAŞARIMIZMIŞ GİBİ GÖSTEREMEM

Narişkin BBC’nin sorularına şu şekilde cevap verdi: 

BBC: SolarWinds, dünyanın gördüğü en büyük ve en sofistike siber saldırı olarak tanımlanıyor. Başında bulunduğunuz ajans, bu saldırıları gerçekleştirmekle suçlanıyor. Gerçekten siz mi yaptınız?

SN: Başında bulunduğum istihbarat servisine böyle sofistike bir saldırıyı atfetmeniz beni gururlandırır.  Ancak başkalarının başarılarını kendi başarım gibi sunmaya hakkım yok.

BBC: Kanıt olmadığını mı söylüyorsunuz?

SN: Yok. En azından halka açıklanan bir kanıt yok. Kanıt görüyor musunuz siz? 

BBC: Hayır. 

SN: Ben de görmüyorum! Aynı zamanda, tüm bunların arkasında kimin olabileceğini araştırdık. 

The Guardian gazetesinde şu ifadeler yer aldı: “Önde gelen teknoloji şirketleri, internet sağlayıcıları ve ABD ve İngiliz istihbarat ajansları ile gizli bir ortaklık kurarak ticari şifreleme yazılımına gizli güvenlik açıkları ekledi. Bu siber saldırının ABD istihbaratı tarafından gerçekleştirildiğini iddia etmek istemiyorum, ancak taktikler çok benziyor. 

BBC: ABD yönetimi, saldırının ucunun Cozy Bear, APT29 veya The Dukes olarak adlandırılan ve SVR’ye bağlı olduğu iddia edilen bir siber gruba kadar gittiğini söylemişti. Bu doğru değil mi?

SN: Rusya’ya isnat edilen siber saldırılar, hacklemeler, seçimlere müdahale gibi iddialar çok absürt ve bazı açılardan o kadar acıklı ki hakkında yorum yapmayı uygun bulmuyorum.  Bu iddialar kötü bir polisiye roman gibi.

BBC: Rusya ne zaman Batı tarafından bir şeyle suçlansa, Moskova hep “biz yapmadık” diyerek tepki veriyor. Yani Rusya’nın sütten çıkmış ak kaşık olduğunu, Rusya’nın seçimlere müdahale veya siber saldırılar gibi iddialar karşısında hiçbir suçu olmadığını mı söylüyorsunuz?

SN: Bize karşı yöneltilen bu suçlamalar konusunda evet bunu söylüyorum. Rusya’nın herhangi bir müdahalesi söz konusu değil.  

MI6 İLE TEMAS KURMAYA BAŞLADIK

BBC: MI6’in eski direktörlerinden biri son zamanlarda Rus istihbaratının Avrupa’daki operasyonlarının sadece yüzde onunun açığa çıktığını düşündüğünü söyledi. Bunun doğru olduğunu düşünüyor musunuz?

SN: İngiltere, Rusya, Amerika, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Çin – bunların hepsi güçlü bağımsız ve egemen devletlerdir. Gerçekten güçlü ve bağımsız olan herhangi bir devletin güçlü bir istihbarat servisine sahip olması gerekir.

BBC: İngiliz istihbaratı Rusya’da aktif mi? 

SN: Bunu, MI6 başkanına sorun. Tanıştığımda ona kendim de soracağım. 

BBC: Temasınız var mı? Şu anda MI6’teki mevkidaşlarınızla bağlantılarınız var mı?

SN: Bağlantı kurmaya başladık. Küçük bir sır vereyim. Yazışmalarımız, uygun ve saygılı bir ortamda ve nezaket içinde yürütülüyor. Umarım bu yazışmaların bir sonucu olarak yüz yüze de dahil olmak üzere iki ajans arasında temas kurulacaktır.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu