RusyaUluslararası İlişkiler

Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz, Kaspersky’i vurdu

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan askeri ve diplomatik kriz, Kiev yönetimini yeni bir siber güvenlik stratejisi hazırlamak zorunda bıraktı. Rusya’nın siber operasyonlarının hedefinde olan ülke, Rus şirketlerinin ürettiği yazılımları ve güvenlik hizmetlerini almamaya karar verdi.

İLGİLİ HABER >> UKRAYNA’DAKİ ELEKTRİK KESİNTİSİ, SİBER AJANLARIN İŞİ Mİ?

Geçtiğimiz yılın sonunda Ukrayna’da bulunan elektrik dağıtım şebekesine yapılan saldırı sonucu 220 bin sivilin etkilendiği 6 saatlik bir elektrik kesintisi yaşanmıştı. Bu saldırının ardından bir sivil havaalanına yapılan siber saldırı sonucu istasyonlardan biri devre dışı kalmıştı. İki saldırının da arkasında Rusya olduğuna dair güçlü deliller bulunmuştu.

Yeni stratejiyle Ukrayna’nın siber güvenlik standartları NATO ve AB’ninkileri yakalaması hedefleniyor. Stratejide siber güvenlik konusunda uluslararası işbirliklerine ağırlık verilmesi ve yerli üretim için araştırma geliştirme faaliyetlerinin başlanması kararı da alındı.

İLGİLİ HABER >> UKRAYNA SEÇİM SİSTEMİNE SİBER SALDIRI

Stratejiyle birlikte Ukrayna hükümeti Rus şirketlerinin ürettiği hiçbir ürünü almayacağını da duyurdu. Bu durumdan Ukrayna’da birçok sistemi koruyan Kaspersky ürünlerinin etkileneceği düşünülüyor. Ukrayna seçimleri sırasında seçim sisteminin web sitesi hacklenmiş, fakat Kaspersky Anti virüs ürünü saldırıyı engelleyememişti.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu