ABDUluslararası İlişkiler

ABD IŞİD’e karşı siber savaş ilan etti

Savunma Bakanı Ashton Carter, ABD’nin, teknolojiyi yakından takip eden IŞİD elemanlarına karşı mücadele başlattığını doğruladı.

Carter verdiği bir röportajda, terörist gruba karşı yürütülen operasyonları ABD Siber Komutanlığı’nın yürüttüğünü açıkladı. Carter ayrıca bunun Siber Komutanlığa verilen ilk savaş görevi olduğunu ekleyerek, “Bunun nasıl sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz” dedi.

İLGİLİ HABER >> IŞİD NEWSWEEK’İN TWITTER HESABINI HACKLEDİ

2009 yılında dijital mücadeleye ivme kazandırmak amacıyla kurulan Siber Komutanlık çok az projede görev aldı. Ancak geçtiğimiz Şubat ayında, kurumun IŞİD’in iletişim sistemleri, veri güvenliği ve finansal yapısını aksatmaya yönelik saldırılara hız verdiği belirtilmişti.

Maryland merkezli Siber Komutanlık şu ana kadar bir muamma olarak görülürken, Carter’ın son açıklamaları, Savunma Bakanlığı’nın saldırı yapmayı planlayan diğer ülkeleri caydırmak istediğini göstermekte: “Birkaç sene önce bile Savunma Bakanlığı’nda, ‘Haydi siber boyutu da oyuna dahil edelim!’ Fikri gelişmemişti ama burada iyi bir avantaja sahibiz.”
IŞİD’in, internet ve sosyal medyayı propaganda yapmak ve üye toplamak amacıyla kullandığı bilinen bir gerçek. Teröristleri siber ortamda hedef almak, gruba karşı yapılan geniş askeri kampanyanın bir parçası olarak görülüyor.

İLGİLİ HABER >> ABD SİBER SAVAŞTA ORDUDAN ÇOK SİLİKON VADİSİNE GÜVENİYOR

Terörist grup geçtiğimiz sene, tehdit ve gözdağı amacıyla 100’den fazla Amerikan askerini fotoğraf ve kişisel bilgileriyle internete sızdırmıştı. Aynı zamanda ABD’ye karşı cihad çağrısı yapan, takipçilerini buradaki insanları öldürmeye sevk eden IŞİD’in her eylemi için doğrudan bağlantı olmasa da (bombalama ve siber ataklar arasında) şurası gerçek ki IŞİD, netteki takipçilerinin bu saldırılardan ilham almalarını istiyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu