Uluslararası İlişkiler

Pegasus skandalı mahkemeye taşındı: Apple’dan casus yazılımcı İsrailli NSO’ya dava

Pegasus: Apple, İsrail merkezli casus yazılım firması NSO Grubu'na dava açtıABD’li teknoloji devi Apple, casus yazılım Pegasus’u üreten İsrailli NSO aleyhine dava açarak hukuk mücadelesi başlattı.

NSO’ya dava açan Apple, iPhone kullanıcılarının telefonlarına sızıldığı iddiaları sonrası olayı yargıya taşıma kararı aldı.

Apple Blog’da  yer alan ” Apple, devlet destekli casus yazılımların kötüye kullanımını engellemek için NSO Group’a dava açtı” başlıklı paylaşımda, NSO’ya ABD’nin California eyaletinde dava açtığını duyurdu. Firma ayrıca NSO ile bağlı bulunduğu OSY Technologies şirketinin “Apple kullanıcılarını hedefleyen izleme faaliyetlerinden” sorumlu tutulmasını talep etti.

Kuzey California Bölge Mahkemesi’ne yaptığı dava başvurusunda Apple, NSO’nun yazılımlarının “2021 yılında Apple müşterilerini hedefleyen eşgüdümlü saldırılarda kullanıldığını” ve ABD vatandaşlarının NSO’nun casus yazılımı tarafından cep telefonlarından başka ülkelerde olsalar dahi izlenebildiğini kaydetti.

ABD, Pegasus casus yazılımını üreten İsrailli NSO’yu kara listeye aldı

Apple ayrıca NSO grubunun bu saldırıların yürütülmesinde kullanılmak üzere 100’den fazla sahte Apple ID kullanıcısı profili ürettiğini de öne sürdü. Dev teknoloji şirketi, ağ sunucularına sızılmadığını ama NSO’nun Apple kullanıcılarına yönelik saldırıları yapabilmek için sunucuları suistimal ve manipüle ettiğini de söylüyor.

NSO: PEDOFİLLER VE TERÖRİSTLERLE MÜCADELEYE DESTEK OLUYORUZ

NSO’dan yapılan açıklamada, “NSO Grubu’nun müşterileri tarafından kullanılan teknolojik araçları dünya çapında binlerce kişinin hayatını kurtardı. Pedofiller ve teröristler teknoloji cennetlerinde kol geziyor, biz de hükümetlere onlarla mücadele etmeleri için yasal araçlar temin ediyoruz. NSO grubu gerçeği savunmayı sürdürecek” ifadeleri kullanıldı.

NSO’nun Pegasus yazılımı iPhonelara da Android cihazlara da sızabiliyor ve kullanıcıların bu cihazlardan mesaj, fotoğraf ve e postaları sızdırabilmesini, telefon görüşmelerini kaydedebilmesini, farkettirmeden ses ve görüntü kaydı alabilmesini sağlıyor.

NSO Grubu söz konusu yazılımların “terörle ilgili suçları” ve genel olarak da suç örgütlerini hedeflediğini söylüyor. Fakat bu yazılımların aktivistler, siyasetçiler ve gazetecilere karşı da kullanıldığı iddiaları var. NSO yazılımı sadece “insan hakları sicili iyi olan” ülkelerin ordu, polis ve istihbarat teşkilatlarına sattığını söylüyor.

ABD ise bu ay yazılımın yabancı hükümetlerin sınır ötesi baskı yöntemlerini yürütmesine, yani pratikte otoriter hükümetlerin muhalifler, gazeteciler ve aktivistleri nerede olurlarsa olsun izlemelerine imkan verdiğini söyleyerek şirketi “kara listeye” aldığını açıklamıştı.

Apple’dan önce Microsoft, Meta Platformları (Eski Facebook), Google’a ait Alphabet ve Cisco Systems şirketleri de NSO’yu eleştirmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: