Kritik Altyapı GüvenliğiUluslararası İlişkiler

Nükleer müzakerelerin yapıldığı oteller hacklenmiş!

İsrail merkezli siber güvenlik şirketi ClearSky İran’dan kaynaklanan ve İsrail ile Ortadoğu’daki bazı ülkeleri hedef alan yeni bir siber saldırı dalgası bulduğunu açıkladı. Firma siber operasyonların temel amacının espiyonaj faaliyeti olduğunu ileri sürdü.

Sosyal mühendislik saldırıları ile İsrail’de 40, dünya genelinde 500’den fazla üst düzey yetkilinin bilgilerine erişim sağladığı tahmin edilen grubun hedefleri arasında emekli generallerden güvenlik firması çalışanlarına kadar geniş yelpazeden insan bulunuyor.

Hackerların hedef aldığı kişilerin yüzde 44’ü Suudi Arabistan’da bulunurken, yüzde 14’ü İsrail, yüzde 11’inin de Yemen’de olduğu açıklandı.

İsrail dışındaki hedefler içerisinde, bir Ortadoğu ülkesinin maliye bakanı, Katar’ın İngiltere Büyükelçiliği, çeşitli gazeteclier ve insan hakları aktivistlerinin bulunduğu ifade edildi. İranlı oldukları düşünülen saldırganların, İran ile P5+1 ülkeleri arasında gerçekleştirilen nükleer müzakerelerin yürütüldüğü Avrupa’daki 3 otelin sistemine de siber saldırı düzenleyerek girdiği belirtildi.

2011’de başlayıp 2014 Temmuz ayına kadar sürdüğü tahmin edilen saldırılarda, hackerlar e-postaların dışında Facebook hesaplarına ve telefon hatlarına da sızmayı başarmış.

Şirket yetkilileri saldırıların İran’dan kaynaklandığına dair ciddi şüpheleri olduğunu dile getirdi. Kanıt olabilecek bir bilgiye sahip olmadıklarını ekleyen yetkililer, ya İran Rejimi’ne bağlı birimlerin ya da aktif destek aldığı hücrelerin bu tür saldırılar gerçekleştirdiğini söyledi. Saldırganların kendi aralarında Farsça iletişim kurmaları şirketin elindeki en büyük delil olarak gösteriliyor.

İsrail’e yakın siber güvenlik şirketleri ve düşünce kuruluşlarının İran’ı bir siber tehdit olarak gösterdikleri yayınlarda son zamanlardaki artış dikkat çekiyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu