Uluslararası İlişkiler

Bu sefer Snowden belgeleri kaptırdı!

2011 yılından bu yana ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’ndan (NSA) sızdırdığı belgeleri medyaya vererek dünya gündemini belirleyen eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın açıklamadığı belgeleri Rusya ve Çin’e kaptırdığı iddia edildi.

The Sunday Times’ın İngiltere başbakanlık, içişleri bakanlığı ve güvenlik makamlarındaki kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Kremlin Snowden’ın elinde olan 1 milyondan fazla gizli belgeye erişim sağladı.

Yüksek düzey bir hükümet yetkilisi de BBC’ye Rusya ve Çin’in bu belgeleri görebiliyor olması nedeniyle İngiliz istihbaratının ajanların yerlerini değiştirdiğini ifade etti.

Bilgisayar uzmanı Edward Snowden Ulusal Güvenlik Kurumu’nda (NSA) sistem yöneticisi olarak çalışmış; 1,7 milyondan fazla belgeyi kopyalarak gazetecilere aktarmıştı. Bu belgelerin peyderpey haberleştirilmesiyle tüm dünya NSA’in ve İngiliz ortağı GCHQ’nun izleme faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olmuştu.

ABD tarafından hakkında arama kararı olan Snowden Rusya’ya sığınmıştı. Snowden New York Times’a 2013 yılı ekim ayında yaptığı açıklamada istihbarat belgelerini yanına almadığını, Rusya’ya geçmeden önce bulunduğu Hongkong’da bunların hepsini gazetecilere verdiğini belirtmişti. Kendisinde kopya da bulunmadığını belirterek Snowden “Rusların ya da Çinlilerin herhangi bir belgeyi alabilmesinin ihtimali yüzde sıfır” demişti.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu