Uluslararası İlişkiler

NATO siber saldırılara karşı ortak harekat sahası oluşturacak

Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 28 üyesi olan birliğin siber saldırılara karşı hava, kara ve denizi de kapsayan ortak bir harekat sahası oluşturacaklarını açıkladı. Kurulacak olan saha Stoltenberg tarafından yeni açıklanan bir haber olmasına karşın, Brüksel’de bulunan genel merkezce bir süredir üzerinde çalışılan bir karar olarak biliniyordu.

Açıklamaya göre, bu kararın en önemli sonucu, ilk kez bir siber saldırının, herhangi bir NATO üyesine yapılacak olan saldırıyı bütün NATO ülkelerine yapılmış sayan Article 5 (Madde 5)’i hayata geçirebilecek olması olacak.Bu şekilde, bazı stratejik endişelerin açıklığa kavuşturulması ve Estonya gibi 2007 yılında Rusların siber saldırısına uğramış bazı üye ülkelerin ciddi endişeleri de dindirilmiş olacak.

İLGİLİ HABER >> NATO’NUN SİBER TATBİKATINA 400 UZMAN KATILDI

Stoltenberg’e göre, bu siber saha NATO’nun üye ülkeleri korumak için göstermiş olduğu koordine ve organizasyonu artık daha etkili bir biçimde yapacağı anlamına geliyor.  “Ayrıca bu, her bir ülkenin kendi ağlarını koruyacağı anlamına da geliyor”, diyen Stoltenberg, ittifakın siber savunma ve alakalı konularda Avrupa Birliği ile yakın çalışma içerisinde olacağını aktardı. 

Stoltenberg, ABD Başkan adayı Donald Trump’ın birliği “köhne” ve “modası geçmiş” olarak tanımlamasına yönelik sorulan bir soruyu ise cevaplamaktan kaçındı. Stoltenberg, “Amerika seçimlerinden daha önemli problemlerimiz var, anlaşıldı mı? Bırakalım Amerikalılar kendi başkanlarını kendilerini seçsinler,” dedi. 

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu