Uluslararası İlişkiler

Macaristan’dan Pegasus itirafı: Casus yazılımı satın aldık

Macaristan’dan Pegasus itirafı: Casus yazılımı satın aldıkMacaristan’dan İsrailli NSO firmasının casus yazılımı Pegasus’un ülkede kullandığına ilişkin çarpıcı itiraf geldi.

İktidar partisinden bir milletvekili, İçişleri Bakanlığı’nın Pegasus casus yazılımını satın aldığını ve kullandığını kabul etti. Milletvekili bu işlem yapılırken hiçbir yasanın çiğnenmediğini savundu.

Ulusal Meclis’te savunma ve yasa uygulama komitesine başkanlık eden milletvekili Lajos Kosa, Macaristan’ın İsrailli şirket NSO Group’tan Pegasus yazılımını satın aldığını söyledi. Kosa, hükümetin casus yazılımı Macarları gözetlemek için kullanmadığını öne sürdü.

Pegasus casus yazılımı, cep telefonlarını etkili bir şekilde taşınabilir casusluk cihazlarına dönüştürüyor. Müşterilerinin, hedeflenen bir kişinin akıllı telefonunun kontrolünü ele geçirmesine ve telefonun sahibinin onayı olmadan kameralar ile mikrofonları açmasına imkan tanıyor. Yazılım ayrıca telefonda depolanan fotoğraflara, konum verilerine ve diğer önemli kişisel verilere erişim sağlıyor.

Kosa, Pegasus yazılımı kullanmanın sakıncalı bir yönü olmadığını belirterek, “Büyük teknoloji şirketlerinin vatandaşları Macaristan devletinden çok daha geniş bir şekilde izlediğini” iddia etti.

ABD, Pegasus casus yazılımını üreten İsrailli NSO’yu kara listeye aldı

Macaristan İçişleri Bakanı Sandor Pinter ise ülkedeki güvenlik güçlerinin Pegasus’u yalnızca hakimlerin veya Adalet Bakanlığı’nın izniyle kullandığını öne sürdü.

Muhalefet milletvekillerinden Agnes Vadai, Pinter’in gazetecilerin veya politikacıların Macaristan devleti tarafından Pegasus casus yazılımıyla hedef alınıp alınmadığına ilişkin soruyu yanıtlamadığını ifade etti.

MACARİSTAN PEGASUS’U KULLANAN İLK AB ÜYESİ

Geçtiğimiz Temmuz ayında, uluslararası bir gazeteci konsorsiyumu, Pegasus casus yazılımlarının dünya çapındaki hükümetler tarafından muhalifleri ve gazetecileri takip etmek için kullanıldığına ilişkin dosyalar yayımlamıştı. Macaristan, Pegasus’u satın alan NSO Group’un müşterisi olarak listelenen ilk Avrupa Birliği’ne üye ülke oldu . 

Konsorsiyuma dahil olan araştırmacı gazeteciler, gazeteciler, avukatlar ve diğer kamuya mal olmuş kişileri içeren bir hedef listesi de ortaya çıkardı. Macar araştırmacı gazetecilik kuruluşu Direkt36 tarafından yapılan araştırmalarda, hükümeti eleştiren en az iki gazetecinin yanı sıra eski bir siyasetçinin de Macar hükümetinin hedefinde olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: