Kremlin için çalışmakla suçlanan Kaspersky altyapısını Zürih’e taşıdı

Dünyaca ünlü Rus siber güvenlik firması Kaspersky Lab, hacklenme endişesi ile şirketin bazı kısımlarını Moskova dışına taşımaya karar verdi.

Geçtiğimiz yıl ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı ve İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), Rusya’daki kanun güçlerinin devlete, özel şirketleri denetleme izni vermesi üzerine, kritik yönetim sistemlerinde Kaspersky yazılımlarının kullanımına ilişkin uyarıda bulunmuştu.

Uyarılar, Kaspersky’yi müşterilerine verilerinin küresel şeffaflık inisiyatifi olarak adlandırdığı ölçüye uygun bir şekilde idare edileceğine dair garanti verme yükümlülüğü ile baş başa bıraktı.

Bu gelişmelerin ışığında şirketin müşteri bilgi işlemleri ve yazılım üretiminin kritik öneme sahip bölümlerinin Zürih’te yüksek güvenlikli bir otomatik veri merkezine taşınması kararlaştırıldı. Böylece veriler güvenilir üçüncü tarafların denetimine açık olacak.

“Teknoloji milliyetçiliğini kınıyorum”

Bu arada Kaspersky Lab’ın hiçbir AR-GE kadrosu İsviçre’de olmayacak. Şirketin halkla ilişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı Anton Shingarev, Skynews’a yaptığı açıklamada sadece altyapısının belli başlı otomatize edilmiş kısımlarının taşınacağını ifade etti.

Daha önce Birleşik Krallık hükümeti için çalışan Siber Güvenlik Uzman Danışmanlığının kurucusu Robert Pritchard, Kaspersky Lab’ın ürünlerinin genel olarak eleştirilmediğini ve toplumda saygın bir yeri olduğunu ifade etti. NCSC’nin açıklamasının yanlış yorumlanmasının utanç verici olduğunu söyleyen Pritchard ekledi: “Hassas olmayan ağlarda şirketin ürünlerinin kullanılması problem değil.” Rus istihbarat örgütleri tarafından izlendiklerine dair çok geçerli sebepleri olan müşterileri olduğunu vurgulayan Pritchard onları ise Kaspersky kullanmamaları konusunda uyardığını belirtti.

Avrupalı kullanıcılar için Zürih’te veri işleme çalışmaları yürütecek merkezin açılışında konuşan Shingarev, dünya genelinde artan ve ürünlerin yasaklanması ile kendini gösteren ‘teknoloji milliyetçiliğini’ kınarken Kaspersky’nin her şeye rağmen bunun üstesinden geleceğini ifade etti.

Şirketin Zürih’e taşınan altyapısının adı, firmanın Kremlin tarafından ABD’nin gizli hackleme araçlarını Ulusal Güvenlik Ajansı’nın bir çalışanının bilgisayarından çalmak için kullandığı bir antivirüs programına dair medyada yer alan haberlerde geçmişti. Bu altyapıyı Zürih’e taşımakla ve burasının Moskova merkezli Kaspersky Lab personeli ile etkileşimini denetim altına almakla, şirket, Rus hükümetinin işlerine gizlice müdahale edebileceği yönündeki iddiaların önüne geçmeyi amaçlıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.