RusyaUluslararası İlişkiler

Kremlin’e ağır suçlama: Hackerlara, işbirliği karşılığında dokunulmazlık veriliyor

İstihbarat birimlerinin, yakaladıkları bilgisayar korsanlarını devşirerek siber suçlarla mücadelede istifade etmeleri sadece Hollywood film senaryosu değil, bilinen bir gerçek. Hatta hackerların, ülkelerin milli menfaatleri için ‘düşman’ ülkelere sanal saldırı için kullanıldığı da biliniyor. Peki, birer suçlu olan hackerların suçla mücadele kullanılması ne kadar güvenli?

Rus siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab’ın üst düzey yöneticilerinden biriyken geçtiğimiz aralık ayında ‘vatana ihanet’ten tutuklanarak cezaevine konulan Ruslan Stoyanov bu konuda önemli uyarılarda bulunuyor. Kremlin’i ‘dokunulmazlık karşılığında bilgisayar korsanlarını ülkenin çıkarları için kullanmakla’ suçlayan Stoyanov, bu politikanın ‘bir suç dalgasına yol açabiliceği’ uyarısını yapıyor.

 İlgili haber >> Rus siber ordusu süvarilerini nasıl topluyor?

‘VATANSEVER HIRSIZLAR’ TABAKASI

Stoyanov’un hapishanede avukatlarına yazdırdığı bir mektup geçtiğimiz hafta ‘Dozhd’ adlı bağımsız bir televizyon kanalında yayınlandı. Hassas bilgileri, Amerikan istihbaratıyla temas halindeki yabancı siber güvenlik şirketlerine vermekle suçlanan Rus uzman, mektubunda Rus hükümetinin, siber suçlulara, yurt dışına yönelik yapacakları hackleme faaliyetlerine karşılık ceza muafiyeti teklif ettiğini iddia etti.

Kremlin’i eleştiren Stoyanov, “En kötü senaryo siber suçlulara, sağlayacakları istihbarat karşılığında diğer ülkelerden para çalmalarına dokunulmazlık vermektir. Böyle bir şey olursa, bir ‘vatansever hırsızlar’ tabakası ortaya çıkar, bunlar hukukun üstünlüğü ilkesini ihlal eder ve ceza da almazlar”. ifadelerini kullandı.

 İlgili haber >> Hangi rüzgar Kaspersky’i Ankara’ya attı?

Şirketleri ve bankaları hackleyebilen bu suçlularla yapılan bir ortaklığın sonsuza dek sürmeyeceğini kaydeden Rus uzman,  bu ilişkide kaçınılmaz olan kırılmanın, ‘Rusya içinde bir suç dalgasına’ sebep olacağını söyledi.

2000-2006 yılları arasında Rus İçişleri Bakanlığı’nda siber güvenlik  uzmanı olarak görev alan, tutuklanmadan hemen önce de Kremlin ile siber suç çetelerinin çökertilmesi konusunda işbirliği yapan Stoyanov, mektubunda cezaevine gönderilmesinde ‘vatansever hırsızlar’ diye nitelediği hackerlara dokunmasının rolü olduğunu da dile getirdi. 2012’den bu yana Kaspersky Lab’ta çalışan Stoyanov en son banka ve finansal şirketlerden milyonlarca ruble çalan ‘Lurk’ adlı çetenin çökertilmesinde önemli rol almıştı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

[wysija_form id=”2″]

 

 

 

 

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu