İsrail startupları, Silikon Vadisi yerine New York’a akın ediyor

İsraillerin kurduğu küçük ama yenilikçi teknoloji firmalar New York’a akın ediyor. Financial Post’un haberine göre, New York’a yerleşen bu türden İsrail şirketlerinin sayısı 5 yılda 60’tan 350’ye yükseldi.

Habere göre, daha önce siber güvenlik ve askeri teknoloji alanına odaklanan İsrail şirketleri artık tüketicileri ve işletmeleri hedef alıyor. Bu yüzden de ürünlerini daha iyi pazarlayabilecekleri bir yer olarak New York’u tercih ediyorlar. Zaten İsrailli yatırımcılar da artık Amerika’da satmayan bir fikre para bağlamaya gönüllü değil.

Burada ilginç olan 10 yıl önce California’da fırsat arayan bu tür şirketlerin artık New York’ta karar kılması. Finans, medya ve reklam sektörlerinin merkezi olan New York, Silicon Vadisi’ne bile ciddi bir alternatif olarak değerlendiriliyor. İsrailliler için yerel bir teknoloji merkezi işleten Guy Franklin’e göre New York’ta binlerce İsraillinin yaşaması ve Amerika’daki en büyük Yahudi nüfusunun burada olması da kendileri için avantaj. “İsrailliler burada birbirlerini tutuyor” diyor.

İlgili haber>> 2017 ve İsrail’in siber güvenlik pazarı

New York’ta başarılı olan İsrailli strartup’lardan Sisense Inc., şirketlerin verilerini düzenlemelerine ve analiz etmelerine yardımcı oluyor. Unilever, Airbus ve Nasdaq gibi şirketlere hizmet veren Sisense, en büyük Amerikalı yatırımcılardan 100 milyon doları da çekmeyi başarmış.

Konut sigortası alanında faaliyet gösteren İsrail şirketi Lemonade de New York’la birlikte Teksas ve California eyaletlerine yayılmış. Ne de olsa sadece New York’un nüfusu İsrail’in toplam nüfusunun üzerinde.

Perakende sektörüne hizmet veren WiseShelf şirketini büyütmek isteyen Shalom Nakdimon da vaktinin çoğunu New York’ta geçiriyor. İsrail’den e-ticaret şirketlerinin önemli bir varlık gösteremediklerine dikkat çekiyor ve ekliyor: “Ama burada mağazalar sürekli kapanıyor ve perakendeciler de e-ticaretin önemini anlıyor.”

Tabii, New York’a yerleşen İsrail şirketleri para kazandıkça ve büyüdükçe arkasından yenileri gelmeye devam ediyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*