‘Hamas, El Fetih üyelerinin telefonlarına casus yazılım yerleştirdi’

Filistin’de Gazze şeridinin yönetimini elinde bulunduran Hamas’a bağlı Arid Viper adlı bir grubun  rakibi durumundaki El Fetih’in web sitesini hacklediği iddia edildi. İddiaya göre Hamaslı grup, web sitesinde El Fetih’in Android uygulamasına yönlendiren linki kullanıcılar hakkında bilgi toplayan bir başka uygulamaya yönlendiren adresle değiştirdi.

İddiayı dile getiren İsrailli bir siber güvenlik şirketi, Hamas’ın Filistinli rakipleri El Fetih üyelerinin kullandığı cep telefonlarına casus yazılım yerleştirdiğine dair ellerinde kanıt olduğunu ileri sürdü.

Tel Aviv merkezli ClearSky şirketinin CEO’su Boaz Dolev, Israel Hayom gazetesine yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Müşterilerimizi potansiyel saldırılar konusunda uyarmak için yürüttüğümüz siber görüntüleme operasyonlarımızın bir parçası olarak, El Fetih’in Android ile uyumlu uygulamasına yönlendiren ve örgütün web sitesinden girilebilen linkin, kullanıcıların telefonlarına casus yazılım yükleyen bir başka linkle değiştirildiğini keşfettik.”

Dolev’e göre casus yazılım mesajlar ve e-postalar da dahil olmak üzere cihazın tamamına erişip bilgi topluyor, konuşmaları kaydedebiliyor ve telefonun kendiliğinden uygulamadan çıkmasına engel oluyor. Casus yazılım üzerinde yapılan analiz, ClearSky ekibini yazılımın kaynağına götürdü: Birçok İsrailli hedefe yönelik olarak siber saldırıdan da sorumlu tutulan Arid Viper adlı Hamas’la bağlantılı bir hacker grubu.

Dolev’e göre Hamas, Filistinli yetkililer arasında neler olduğuna dair bilgi edinme noktasında elinden geleni yapıyor. Dolev şöyle devam ediyor: “Hamas, İranlılar ve diğer çeşitli siber suçlular tarafından yürütüldüğünü düşündüğümüz çok sayıda siber saldırıyı takip etmeye devam ediyoruz.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.