İsrailUluslararası İlişkiler

İsrail’in Yeni Siber Güvenlik Birimi Vatandaşları da Koruyacak

 

İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu, ülkeyi artan online saldırılardan korumak ve kamu ve özel sektör arasındaki ilişkileri daha iyi koordine edebilmek için dizayn edilen yeni siber güvenlik otoritesini açıkladı.

Başbakanlık Ofisi, İsrail Milli Siber Büro (INCB) şefi Eviatar Matania’nın önderlik edeceği yeni birimin INCB ile birlikte hareket edecek olan bir “operatif ajans” olacağını belirtti.

Anlaşılan o ki birim, çeşitli sektörlerdeki uzmanların koordine etmeye yönelik çabaları ile “sivil alan ve güvenlik alanlarını birbirine bağlayacak”. Birim, uzun vadede tehdit manzarasına bakmanın yanında ülkenin siber savunma aktivitelerine öncülük de yapacak.

Başbakanlık Ofisine göre, Matania’nın Güvenlik Kabinesi onayına teklif sunması ve bundan sonra diğer departmanlarla beraber çalışarak uzun vadeli bir planla acenteyi kurması için 60 günü var.

Netanyahu, yeni otoritenin “önemli tesisler ve güvenlik acentelerine” ek olarak İsrail vatandaşlarını da koruma görevi üsteleneceğini açıkladı. Başbakan, “Bu, yeni bir otoritenin kuruluşudur. Doğrusu bu, yeni tehditlere karşı var olan ajanslara bağlılığı azaltarak yeni bir kuvvet oluşturmaktır.” dedi. “Yeni bir dünyadayız, yeni güçlerle hazırlık yapıyoruz. Bu, İsrail devletinin savunmasının geleceği için çok büyük öneme sahip”.

INCB’nin faaliyet alanının gelecekte nasıl değişeceği tam anlamıyla net değil.

Bununla birlikte, şu an benzer bir göreve sahip olan Milli Siber Büro –iki sene önce kurulmuştu- ekonomik büyümeyi korumak ve İsrail’i alanda “uluslararası lider” yapmak amacıyla ileri siber teknoloji geliştirmeye konsantre olurken, yeni birimin bütün operasyonel elementleri devralması öngörülüyor.

Tripware’de güvenlik ve risk direktörü olan Tim Erlin, İsrail’in bu adımı atmasında her şeyden önce ekonomik kaygıların sebep olduğunu öne sürdü. “Güçlü bir ekonomi olmadan İsrail’in dünyadaki pozisyonunu koruması neredeyse imkansız, ve güçlü bir teknolojik altyapı olmadan güçlü bir ekonomi sürdürmek de neredeyse imkansız” diye ekledi. “İsrail’in fiziksel dünyada kendisini savunurken sergilediği agresiflik göz önünde tutulursa, aynı duruşun siber alanda da yer bulup bulmayacağını merak etmek makul. İsrail’in ofansif siber güvenlikte kendisini çok hızlı bir şekilde ön planda bulması mümkün”.

 

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu