İsrailUluslararası İlişkiler

İsrail’den Hindistan’a Siber İşbirliği Teklifi

 

BM Zirvesi için New York’da bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Hint meslektaşı Narenda Modi ile yaptığı görüşmede siber tehditlere karşı İsrail’in kurduğu siber savunma birliğinde beraber çalışma teklif etti.

Hindistan medyasında çıkan haberlerde , İsrail teklifinin Hindistan’ın İngiltere ve ABD yönetimleri ile ülkenin siber savunma kapasitesini güçlendirme için görüşmeler yaptığı bir dönemde gelmesine dikkat çekildi. Mondi’nin ABD Başkanı Obama ile yaptığı görüşmede de terörizmle mücadele ve siber tehditlerin ön plana çıktığı öğrenildi.

Siber güvenlik alanında sivil ve askeri birimler arasında eşgüdümü sağlayacak bağlantıyı kurmakla görevlendirilmesi düşünülen siber savunma birliği, bu alanda çalışma yapan araştırmacılar için de küresel bir platform olacak. Netanyahu, Mondi’ye bu birime Hintli araştırmacıların katkılarından memnun olacağını söylediği belirtildi.

“Siber güvenlik İsrail’in ciddi çalışmalar yürüttüğü bir alan. Geleceğe yönelik bir geniş vizyon belirlemişler.” ifadelerini kullanan Hintli bir resmi yetkili, hükümetinin Tel Aviv yönetimi ile işbirliğine sıcak baktığını söyledi.

İsrail’de devlet kurumları arasında siber güvenlik çalışmalarını organize etmekle sorumlu olan İsrail Milli Siber Bürosu ile beraber çalışacak olan siber savunma birimi daha sivil bir yapıda olacak. İsrail Başbakanına bağlı olarak çalışan Büro milli güvenlikten, ekonomiye, kritik altyapılardan vatandaşların kişisel bilgilerinin korunmasına kadar birçok alanda siber tehditler üzerine çok boyutlu faaliyetler yürütüyor.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu