İsrailUluslararası İlişkiler

İsrail’den NSO savunması: ‘İsrail devleti ile bu şirketin bir ilgisi yok’

Whatsapp üzerinden cep telefonlarına sızan Pegasus yazılımının üreticisi İsrail merkezli siber güvenlik şirketi NSO Group ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İsrail hükümeti NSO Grup’un aleyhindeki siber saldırın İsrail ile ilişkili olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Açıklamanın Facebook’un NSO Group’a açtığı davanın ardından yapılması dikkat çekti.

İlgili haber: NSO’nun perde arkası: Whatsapp’ı hackleyen şirket hakkında bilmemiz gerekenler

İsrail’in güvenlikten sorumlu bakanlarından Zeev Elkin, bir dizi Whatsapp kullanıcısına zararlı yazılım gönderilerek mobil cihazlarına yasadışı olarak erişilmesine yönelik iddialar ile İsrail hükümeti arasında herhangi bir ilişki olduğunu reddetti. Elkin, “yanlış” bir şey yapmış birisi varsa mahkemelerin gerekli cezayı vereceğini belirtti.

Elkin 102.FM Tel Aviv Radio’ya yaptığı açıklamada, “NSO İsrail vatandaşlarının kabiliyetlerini kullanan bir şirket. Bu alanda çalışan binlerce İsrailli var, ancak İsrail hükümetinin bu şirket ile herhangi bir bağı bulunmuyor. Bunu herkes anlıyor. Bunlar (iddialar) İsrail devleti ile ilgili değil” dedi.

Facebook’un sahibi olduğu, 1.5 milyar kişinin kullandığı mesajlaşma uygulaması WhatsApp, aralarında diplomatlar, muhalif siyasi figürler, gazeteciler ve üst düzey kamu yetkililerinin de bulunduğu 1,400’den fazla kişinin telefonuna istihbarat teşkilatlarının yasa dışı erişim sağlamasına yardım ettiği iddiasıyla İsrailli gözetleme yazılımcısı NSO Group’a dava açmıştı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: