Dijital Güvenlik

Hamas siber cepheden de saldırdı: İsrail’de savunma sektörü hedefte!

Hamas siber cepheden de saldırdı: İsrail'de savunma sektörü hedefte!İsrail’de özel sektörü hedef alan bir dizi siber saldırının arkasında Gazze merkezli bir siber tehdit aktörü olduğu iddia edildi.

Microsoft tarafından yayımlanan bir raporda Hamas’ın çıkarlarına fayda sağladığı düşünülen bir tehdit aktörününün, İsrail’in enerji, savunma ve telekomünikasyon hizmetleri veren özel kuruluşlarını hedef aldığı bildirildi.

“HAMAS’IN ÇIKARLARINI İLERLETMEK İÇİN ÇALIŞIYOR”

Microsoft, yıllık olarak yayımladığı Dijital Savunma Raporu’nda İsrail ve Filistin arasında gerçekleşen olayların siber dünyaya da taşındığına dair örnekler verdi.

Storm-1133 adlı Gazze merkezli bir tehdit aktörünü tanımlayan Microsoft, bu grubun İsrail’de enerji, savunma ve telekomünikasyon hizmetleri veren özel kuruluşları hedef aldığını takip ettiklerini belirtti.

Raporda, “Bu grubun Gazze Şeridi’nde fiili yönetim otoritesi olan Sünni militan bir grup olan Hamas’ın çıkarlarını ilerletmek için çalıştığını değerlendiriyoruz çünkü bu gruba atfedilen faaliyetler büyük ölçüde Hamas’a düşman olarak algılanan kuruluşları etkiledi.” ifadeleri kullanıldı.

Savaşın siber cephesi: Bir veri merkezi ve hacker sığınağı vuruldu

Kampanyanın hedefleri arasında İsrail enerji ve savunma sektörlerindeki kuruluşlar ile merkezi Batı Şeria bölgesinde bulunan Filistinli milliyetçi ve sosyal demokrat bir siyasi parti olan El Fetih’e sadık kuruluşlar da yer aldı.

“KİMLİK AVI VE ZARARLI YAZILIMLARLA SALDIRIYORLAR”

Tehdit aktörünün saldırısına ilişkin detaylara değinilen raporda tehdit aktörlerinin amacının “saldırı zincirleri ve sosyal mühendislik saldırıları düzenlyerek LinkedIn’de İsrailli insan kaynakları yöneticileri, proje koordinatörleri ve yazılım geliştiricileri gibi görünen sahte profillerle kimlik avı mesajları göndermek, keşif yapmak ve İsrailli kuruluşlardaki çalışanlara kötü amaçlı yazılım göndermek” olduğu belirtildi.

Microsoft, Storm-1133’ün, İsrail ile kamusal bağları olan üçüncü taraf kuruluşlara sızmaya çalıştığını da gözlemlediğini söyledi.

Rapor, İsrail, ABD ve Hindistan’daki hükûmet web sitelerini ve BT sistemlerini çökertmeyi amaçlayan Ghosts of Palestine gibi kötü niyetli hacktivist operasyonlardaki artışla birlikte İsrail-Filistin çatışmasındaki tırmanışla örtüşüyor.

Tehdit istihbarat platformu Falconfeeds de X’te (eski adıyla Twitter) paylaştığı bir gönderide “Asyalı hacktivist grupların İsrail, Hindistan ve hatta Fransa gibi ülkeleri, özellikle de ABD ile olan uyumları nedeniyle aktif olarak hedef aldığı yaklaşık 70 olay yaşandı.” ifadelerini kullandı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu