İran

İranlı hackerlar, rejimin nükleer programına ait kirli çamaşırları ortaya serdi 

İranlı hackerlar, rejimin nükleer programına ait kirli çamaşırları ortaya serdi İranlı hacker grubu Black Reward, İran’ın nükleer programına ait bir dizi belge yayımladı. İran’ın gizli nükleer planlarına ilişkin önemli bilgiler barındıran belgelerde İran Atom Enerjisi Üretim ve Geliştirme Şirketi’nin yerli ve yabancı ortaklarla yaptığı sözleşmeleri yer alıyor. Ayrıca Buşehr santralinin yönetim ve işletme programları ile şirket çalışanlarının kimlik bilgileri ve maaş bordroları da bulunuyor.

“Black Reward” İran’ın Nükleer Enerji Üretim ve Geliştirme Şirketinin dahili e-posta sistemini başarıyla hacklediklerini ve 50 GB’lık dosyayı internette yayınladıklarını duyurmuştu. Grup, Instagram kanalında “Bilgileri anonim olarak “yani anonfiles” adlı çevrimiçi dosya paylaşım hizmetine yükledikten sonra önümüzdeki birkaç saat içinde indirme bağlantılarını sırasıyla yayımlayacağız.” diye yazmıştı.

İran’da cezaevi kamerasına sızıldı: Hackerlardan Tahran’a “Siyasi mahkumları bırak!” mesajı

Dosyalar arasında “İran Atom Enerjisi Üretim ve Geliştirme Şirketi ile ilgili “ham sürüm ve yedekler”, “Yaklaşık 100 bin e-posta mesajıyla birlikte temizlenmiş ve tarayıcıda görülebilen sürüm” ve “belge ve bilgilerin ayrılmış ve sıralanmış sürümü” yer alıyor.

PROTESTOCULAR BIRAKILMAYINCA VERİLER İFŞA EDİLDİ

Grup, 24 saat içinde İslam Cumhuriyeti’nde ülke çapında devam eden protestolar sırasında gözaltına alınan siyasi mahkumları ve protestocuları serbest bırakmazsa,  “Molla rejiminin kirli nükleer projesini” sızdırmakla tehdit etmişti. Hacker grubu Twitter’da “İslam Cumhuriyeti için 24 saat başladı” diye yazmıştı.

İran’da geçtiğimiz ay,  başörtüsünü düzgün takmadığı için İran’ın “tesettür polisi” tarafından yakalanan Mahsa Amini’nin ölümünün ardından hükümet karşıtı protestolar patlak vermişti. 

Uluslararası Af Örgütü, güvenlik güçlerinin 30 Eylül’de güneydoğudaki Zahedan’da Cuma namazı sonrasında gerçekleştirdiği baskında en az 66 kişinin öldüğünü, Amini’nin ölümüyle alevlenen ve beş hafta süren protestolarda en ölümcül olaylardan bazılarının yaşandığını açıkladı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu