Uluslararası İlişkiler

İranlı saldırgan eski İsrail Genelkurmay Başkanını hackledi

İranlı saldırgan eski İsrail Genel Kurmay Başkanını hacklediİran destekli bir siber saldırganın eski bir İsrail Genel Kurmay Başkanının bilgisayarındaki verileri sızdırdığı ortaya çıktı.

Times of Israel’in haberine göre, İran hükümetinin anlaştığı bir siber saldırganın eski İsrail Genelkurmay Başkanının bilgisayarına sızarak veritabanına erişim sağladı.

Yaser Balaghi adlı tehdit aktörü söz konusu saldırıya ilişkin övünürken farkında olmadan kimliğine ilişkin bir iz bıraktı.

İran’ın operasyonla İsrail ordusunun generallerini, insan hakları savunucuları ve bazı akademisyenlerin de bulunduğu 1800 kişiyi hedef aldığı belirtiliyor.

Habere göre saldırganın kendini ele vermesi sonrası Tahran yönetimi siber operasyonu bitirmek zorunda kaldı.

İsrailli yazılım firması Check Point’in CEO’su Gil Shwed, geçtiğimiz ocak ayı sonlarında İsrail Radyosuna verdiği röportajda saldırının iki ay önce başladığını ve hedef bilgisayarlara zararlı yazılım içeren e-postalar aldıklarını belirtmişti.

İranlı hackerlar, fidyeci gibi davranıp İsrail’den veri çalıyor

Shwed, alıcıların dörtte birinden fazlası e-postaları açtığını, istemeden casus yazılım indirdiğini ve sabit disklerinden veri çalınmasına izin vermişti.

Son iki yılda İsrail’e karşı birkaç kez siber saldırı düzenlendi. Yetkililere göre, sızma saldırılarının bir kısmı Hizbullah ve İran hükümetiyle bağlantılı hackerlar tarafından düzenlendi.

Kaynak: Times of Israel

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu