Uluslararası İlişkiler

Intel, Uygur boykotu nedeniyle Çin’den özür diledi

Intel, Uygur boykotu nedeniyle Çin'den özür dilediABD’li çip üreticisi Intel, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden ürün satın almamaları yönünde tedarikçilerini uyarması sonrası aldığı tepkiler üzerine Çin’den özür diledi.

ABD Kongresi, 17 Aralık’ta Sincan’da üretilen ürünlerle ilgili bir yasa tasarısını kabul etmişti. Tasarı Çin’in Sincan’da üretilen malların Uygurların zorla çalıştırılmasıyla elde edilmediğini kanıtlamasını, aksi takdirde bu ürünlerin ithalinin yasaklanmasını öngörüyor.

Tasarının ardından Intel de, üretim yaptığı fabrikalara ara madde sağlayan tedarikçi firmalara Sincan’dan mal satın almama çağrısında bulunmuştu.

Açıklama, Intel’in resmi internet sayfasında Çince olarak yer aldı ve sosyal medya hesaplarında da paylaşıldı.

Bu paylaşımların sosyal medyada büyük tepki çekmesinin ardından Çin’de, Intel ürünlerini boykot etme çağrıları yapıldı.

“AÇIKLAMANIN UYGUR TÜRKLERİYLE İLGİSİ YOK”

Intel ise bu tepkiye karşılık olarak açıklamanın, Sincan’dan gelecek ürünlere, Kongre’den geçen “Uygurların Zorla Çalıştırılmasını Önleme Yasası”nın izin vermediği için yapıldığını; bölgedeki Uygurların zorla çalıştırıldığı iddialarıyla ilgisi olmadığını söyledi.

Yapay zekayla Uygur Türklerinin duygularını bile takibe aldılar

Ancak Çin hükümeti ve Çinli müşterileri bu konuda ikna edemeyen ve tepkileri dindirmeyi başaramayan Intel, nihayetinde “Saygıdeğer Çinli müşterilerinden yol açtığı sorunlar için özür dilediğini” duyurdu.

Intel’in Çin’de test laboratuvarları ve ürünlerin monte edilmesi aşamasında çalışan 10 bin çalışanı bulunuyor.

Şirket, özür metninde “Güvenilir bir teknoloji partneri olma ve Çin’deki ortak gelişmelere hızla ayak uyduracağı konusunda” verdiği sözlere bağlı olduğunu da ifade etti.

Çin, ABD Kongresi’nde kabul edilen tasarıda yer alan bilgileri ve Sincan’da Uygurların zorla çalıştırıldığına dair bilgileri reddediyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, 21 Aralık’ta düzenlediği bir basın toplantısında “ABD’nin yasalarının Çin’in içişlerine karışmasına kesinlikle karşı olduklarını ve mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde tasarıyı hazırlayan dört Amerikalı politikacıyla ilgili yaptırım uygulanacağını” açıklamıştı.

Çin hükümeti, Sincan’daki Uygurların “gönüllü olarak çalıştığını” savunuyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu