ABD

ABD, Huawei’yi NATO için tehdit ilan etti; 5G’de alternatif arayışında

ABD ile Çin arasındaki 5G savaşı Almanya’da devam eden 56’ncı Münih Güvenlik Konferansı’nda da kendisini gösterdi. ABD Savunma Bakanı Mark Esper konferansta yaptığı konuşmada ‘Müttefik ve ABD teknoloji şirketlerini, alternatif 5G ürünleri geliştirmeye teşvik ediyoruz. Bu ürünleri de askeri üslerimizde test etmeye başladık.’ dedi.

Esper, konuşmasında, dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip Çin’in diğer ülkeler pahasına “agresif” ekonomik ve askeri politikalar yürüttüğünü savundu.

HUAWEİ NATO İÇİN TEHDİT

5G teknolojisinin önemine işaret eden ve Çinli Huawei şirketini NATO için tehdit olarak nitelendiren Esper, ‘Müttefik ve ABD teknoloji şirketlerini, alternatif 5G ürünleri geliştirmeye teşvik ediyoruz. Bu ürünleri de askeri üslerimizde test etmeye başladık.’ ifadelerini kullandı.

Esper, ABD’nin ve müttefiklerinin kendi güvenli 5G ağlarını geliştirmesinin, devlet tarafından büyük ölçüde sübvanse edilen Çinli sağlayıcılarla ortaklık kurmaktan daha kazançlı olacağını vurguladı.

5. Nesil İnternet olarak adlandırılan 5G’nin altyapısı için Huawei dışında Nokia ve Erikson’un geliştirdiği çözümler bulunuyor. Fakat birçok ülke maliyetinin ucuz olması nedeniyle Huawei’yi terchi ediyor.

ABD’ye en yakın müttefikinden Huawei darbesi: İngiltere’den Huawei’ye yeşil ışık

İngiltere ve Almanya Huawei’ye yeşil ışık yakmıştı

Geçtiğimiz günlerde İngiltere, ABD’nin baskılarına rağmen Çinli şirket Huawei’ye 5G altyapısında kısmi de olsa yer verebileceğine dair bir karar almıştı. Ardından Almanya’dan da benzer açıklamalar geldi.

ABD’ye en yakın müttefikinden Huawei darbesi: İngiltere’den Huawei’ye yeşil ışık

Çin’in, Devlet Başkanı Şi Cinping liderliğinde daha iddialı ekonomik politikalar geliştirerek, daha agresif bir askeri duruş sergilediğini kaydeden Esper, “Uluslararası toplum olarak, Çin’in uzun zamandır devam eden uluslararası kurallara dayalı düzeni manipüle etmesinin getirdiği zorluklara karşı uyanmamız önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Esper, Avrupalı müttefiklerine Huawei şirketini 5G ağlarının dışında tutması yönünde çağrıda bulunarak, “Tehdidi anlamazsak ve buna karşı bir şey yapmazsak, onlar (Huawei) tarihin en başarılı askeri ittifakı olan NATO’yu tehlikeye sokabilir.” dedi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: