İngiltereUluslararası İlişkiler

İngiliz hükümeti şirketlerin siber danışmanı olmaya hazırlanıyor

İngiliz Hükümeti, devleti siber saldırılara ve tehditlere karşı korumak amacıyla görevlendirilen güvenlik ve istihbarat kurumu GCHQ (Government Communications Headquarters)’nun işletmelere ‘siber güvenlik danışmanlığı’ vereceğini açıkladı.

TechWeekEurope adlı teknoloji haberleri sitesine göre, hükümet, GCHQ tarafından yönetilecek olan ‘Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC)’ kuracak. 

İLGİLİ HABER >> SARSICI İDDİA: İNGİLİZ MECLİSİ’NİN OFFICE 365’E GEÇME SEBEBİ…

Merkez hakkında detaylı bilgi veren Kabine İşleri Bakanı Matt Hancock, geçen yıl İngiltere’de ki büyük işletmelerin üçte ikisinin siber saldırıya uğradığını söyledi. 

“Bu durum bizim için sorun teşkil ediyor, çünkü biz dünyanın önde gelen dijital uluslarından biriyiz,” şeklinde konuşan Hancock, İngiltere ekonomisinin yüzde on iki buçuğunun online ekonomi olduğunu belirtti.

“Bu dünyanın en büyük e ticaret rakamı,” diyen Hancock, siber güvenlik ile etkili bir şekilde başa çıkabilmek için, hükümetin ve işletmelerin el ele vererek çalışması gerektiğini aktardı.

İLGİLİ HABER >> İNGİLTERE EN ZEKİ SİBER GÜVENLİKÇİLERİ BU SORULARLA ARIYOR

Hancock’ a göre, kurulacak olan Ulusal Siber Güvenlik Merkez’i, işletmeler için her ihtiyaç duyduklarında tek başvuru merkezi görevi görecek.

“Bunun, birinci sınıf kullanıcı dostu uzmanlık sağlayan; hükümet ile endüstri arasındaki uçurumu kapatan bir köprü olmasını istiyorum,” şeklinde konuşan Hancock, merkezin önümüzdeki yıl tamamen faaliyete geçeceğini sözlerine ekledi. 

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu