ABDUluslararası İlişkiler

Obama’nın istediği oldu, ABD siber güvenlik bütçesini artırdı

Amerikan yönetimi, siber güvenlik için 2017 bütçesinden 19 milyar dolar ayırmaya karar verdi. Bu rakam, 2016 bütçesinden yüzde 35’lik bir artış anlamına geliyor.

Obama birkaç ay önce Kongre’ye öneri sunmuş, siber güvenlik bütçesinin 17 milyar dolara yükseltilmesini talep etmişti.

 İLGİLİ HABER >> OBAMA SİBER GÜVENLİK BÜTÇESİNİ ARTIRMAK İSTİYOR

Hükümet, programın ayrıntılarını paylaşmak ve sektörün böyle bir bütçenin varlığından haberdar etmek adına bir de sektörel gün düzenledi.

Siber güvenlikle ilgili bu bütçe artışının yanı sıra güvenlik planı çerçevesinde hükümet ajanslarının yazılımlarını güncellemeleri ve bilgi güvenlik için bir yetkili görevlendirmeleri için 3.1 milyar dolarlık da ayrı bir fon öngörülüyor.

Plan çerçevesinde internetin önde gelen firmalarının, ulusal siber güvenlikle ilgili ne tür katkılar sağlayabileceklerine yönelik öneriler de içeriyor.

Bunların arasında, Ulusal Siber Güvenlik Birliği’nin Facebook, Google, Microsoft ve Dropbox gibi firmalarla bir araya gelerek online hesapların nasıl korunabileceği üzerine partner olabileceği belirtiliyor.

Planın içerisinde kimlik belirleme teknolojilerinin geliştirilmesi ve kişinin kimliğinin belirlenmesinde sosyal güvenlik numarasının yanı sıra başka yöntemlerin de kullanması bulunuyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu