İngiltereUluslararası İlişkiler

İngiliz Dışişleri Bakanlığı ‘Callisto’nun hedefinde

İngiliz BBC kanalı, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın 2016 yılında boyunca yüksek motivasyona ve iyi bir kaynağa sahip korsan grubunun saldırılarına uğradığını bildirdi.

BBC Milli Siber Güvenlik Merkezi’nin herhangi bir bilginin çalınıp çalınmadığına yönelik açıklama yapmadığını ancak hükümetin geçtiğimiz yıl Nisan ayında başlayan siber saldırıları soruşturduğunu belirtti. Merkez, Dışişleri Bakanlığı’na yönelik saldırının arkasında kimin olduğunu söylemedi.

BBC, İngiltere Dışişleri’nden bir kaynağın, siber korsanların yaptığı saldırıların hedefindeki yerlerde bakanlık bilgisinin tutulmadığını söylediğini kaydetti.

İlgili haber >> Rusya’nın yeni hedefi: Diplomatların mail hesapları

Siber güvenlik şirketi F-Secure, saldırının “oltalama” diye bilinen yöntemle gerçekleştirildiğini açıkladı. Şirket, saldırganların, kullanıcı adı ve şifreleri çalabilmek için İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitelerine benzer çok sayıda sayfa hazırladığını belirtti. Ancak şirket, saldırının başarılı olup olmadığını bilmediğini kaydetti.

F-Secure, bu siber saldırının arkasında hala aktif olan Callisto Grup diye bilinen bir siber korsan ekibinin olduğunu açıkladı. F-Secure, bu grubun 2015 yılından bu yana, genellikle Doğu Avrupa ve Güney Kafkasya ile Ukrayna ve İngiltere’deki “askeri personel, hükümet yetkilileri, düşünce kuruluşları ve gazetecilere” yönelik siber saldırılar yaptığını bildirdi.

Şirket, bu grubun bir ülke ile ilişkisi olabileceğine yönelik kanıtlar olduğunu, bu grubun kullandığı “altyapının”, Çin, Rusya ve Ukrayna’daki “varlıklar” ile ilişkili olduğunu savundu.

BBC, herhangi bir ülkeyi suçlayan kesin kanıtlar görmediğini kaydetti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

[wysija_form id=”2″]

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu