Uluslararası İlişkiler

Hollanda daha ‘mahrem’ bir AB için 2016’yı bekliyor

Hollanda Siber Güvenlik Konseyi, 2015 yılı içerisinde ve gelecek yıllarda ‘kişisel veri mahremiyetinin’ çalışma alanlarının başında geleceğini ilan etti.

Hollanda’nın vatandaşlarının sanal alemdeki güvenliği için kurduğu merkezi bir teşkilat olan Siber Güvenlik Konseyi (DCSC), Amsterdam yönetiminin ulusal siber güvenlik stratejisi çerçevesinde 2011 yılında kuruldu. Konseyin iki temel görevi bulunuyor: Varolan tehditlerle mücadele ve gelecekte ortaya çıkması muhtemel tehditlere karşı hazırlıklı olmak. Konsey hem kamu hem de özel sektörden isimlerden oluşuyor. Hükümet tarafından kurulmuş olsa bile özerk bir kuruluş olan Konsey, devlet ve özel sektör arasında siber tehdit bilgi paylaşımı yapıyor.

İLGİLİ HABER >> AVRUPA’NIN HACKER CENNETİ ROMANYA

Konsey, 2015 brifing metninde, insan yaşamının gitgide zaman ve mekandan bağımsız hale gelmeye başladığını ancak bunun “mahremiyet” üstündeki tehdidi de arttırdığına dikkat çekti. Metinde, “Siber tehdit artık yükselişte. Refahın devamı ve ekonomimiz için siber güvenlik hayati öneme sahip” denildi.

Hollandalılar, dünya genelinde interneti en çok kullanan halklar arasında yer alıyor. Ayrıca halkın yüzde 80’i de bankacılık işlemlerini internet üzerinden hallediyor. Şirketlerin yüzde 62’si de sanal alemde yerini almış durumda.

İLGİLİ HABER >> AVRUPA BİRLİĞİNİN SİBER GÜVENLİK BİLANÇOSU

Konsey, Edward Snowden’in sızdırdığı belgelerde devletlerin vatandaşlarını daha fazla takip ettiğinin görüldüğünü belirtti. Ayrıca çeşitli yöntemlerle bireylerin sanal alemdeki faaliyetlerinin ve görüşmelerin takip altına aldığını, bunun da mahremiyeti yok ettiğine dikkat çekildi.

Mahremiyet çalışmalarına öncelik veren, Amsterdam Konsey’e bir hukuk şirketinde çalışan Lokke Moerel’i kişisel mahremiyet ve bilgi güvenliği uzmanı olarak atadı. Moerel, görevinin bilgi güvenliği noktasında konseye bilgi vermek olduğunu açıkladı.

Bu arada Hollanda, 2016 yılında Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı devralması ile üye ülkeler arasında siber güvenlikte işbirliğini öne çıkarmaya çalışacak. Konsey, “Siber güvenlik karmaşık bir konu. Bu yüzden küresel bir mücadele gerekiyor. Diğer ülkelerdeki benzer konseyler arasındaki işbirliği ile Hollanda Siber Güvenlik Konseyi, uluslararası yönelimi güçlendirmeyi hedeflemektedir” dedi.

Uzman Bob Tarzey, bilgisayar dergisi Computer Weekly’e yaptığı açıklamada, Avrupa hükümetlerinin işbirliği yapmasının önemine dikkat çekti. Tarzey, “Ortak bilgi-birikim, tekillerinden daha güçlü olacaktır” dedi.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu