Uluslararası İlişkiler

Finlandiya Bulut Bilişim ile Jeopolitik Önemini Arttırma Peşinde

İletişim ve Internet teknolojilerinin stratejik önemi arttıkça jeopolitik önem kavramının da bir dönüşüm geçirmeye başladığı görülüyor. Bilişim sektöründeki her yeni gelişme ülkelerin stratejik çıkarlarını ve jeopolitik konumlarını yeniden gözden geçirmelerine yol açıyor.

Bu konuyla ilgili önemli  bir gelişme Finlandiya’dan geldi. Fin hükümeti ülkeden Almanya’ya gidecek olan denizaltı veri transferi kabloları için finansman ayırdığını açıkladı. Bu şekilde Alman firmalarının ve yerel hükümetlerin verilerini Finlandiya’da bulunan merkezlerde saklanması sağlanacak. ABD’nin Almanya üzerindeki casusluk faaliyetlerinin ortaya çıkmasının ardından Fin hükümetinin geniş çaplı bir altyapı girişimine başlaması dikkat çekti. Ulaştırma Bakanlığının projesiyle Finlandiya’nın ileride bulut bilişim merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

cloud

Finlandiya Ulaştırma Bakanı: “Jeopolitik konumumuz hem coğrafyaya hem de kendi aldığımız kararlara bağlı. Projeden önce gerçekleştirmemiz gereken hedeflerin başında Finlandiya’yı hükümetlerin ve şirketlerin bilgi güvenliği konusunda endişe etmedikleri bir ülke haline getirmek var.” dedi. 

Özellikle NSA skandalından sonra güvenli veri saklama sorunun ortaya çıkmasının oluşturduğu yeni pazarı gören Fin hükümeti, bulut bilişim firmalarını ülkeye çekerek yeni iş imkanlarının oluşturmayı planlıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu