Siber GüvenlikUluslararası İlişkiler

NATO’nun en kapsamlı siber tatbikatı: Locked Shields

Estonya’nın başkenti Talin’de bulunan NATO Müşterek Siber Savunma Mükemelliyet Merkezi (CCD COE) her sene NATO ülkelerinin bir çoğunun katıldığı Lockedshields tatbikatını düzenliyor. Tatbikatın amacı ülkelere yapılan bir siber saldırıya hızlı bir şekilde karşılık verebilmek için askeri ve sivil kurumların siber yeteneklerinin geliştirilmesi. Bunun yanı sıra tatbikat sırasında ülkeler birbirlerine yardımcı olma ve bilgi paylaşımı konularında önemli tecrübeler kazanıyor.

Tatbikata katılan ülkelerin takımları 12 kişiden meydana geliyor. Çoğunluğu teknik olan bu ekipte bir hukuk, bir halkla ilişkiler uzmanı ile bir tane de raportör bulunuyor. Kendilerine verilen sistemi korumakla görevli olan ülkelerin saldırı düzenlemeleri söz konusu değil. Talin’de bulunan kırmızı takımlar ülkelerin sistemlerine saldırıyor ve saldırı sonucunda sistem kendisini savunmada yetersiz kalırsa, ülke puan kaybediyor.

Tatbikat senaryosuna göre, hukuk danışmanlarına belirli olaylar gönderiliyor ve nasıl bir karşılık verilmesine ilişkin önerileri soruluyor. Bu öneriler uzmanlar tarafından değerlendirilerek her takıma puan veriliyor. Aynı şekilde bazı aralıklarla, halkla ilişkiler uzmanlarına Talin’deki ‘gazeteciler’ tarafından sorular sorularak basın açıklaması isteniyor. Hatta bu sene her takımın lideri ile canlı yayında röportaj gerçekleştirildi. Burada verilen cevaplar da takımların puanlarını etkiliyor.

Lockedshields için hazırlıklar 4-5 ay öncesinden başlıyor. Talin’deki uzmanların hazırladığı senaryo defalarca tartışılıyor ve amaçlara uygun hale getiriliyor. Tatbikatın teknik alt yapısını kurmakla sorumlu olan Yeşil Takımlar için istekli ülkelerden yardım talep edilebiliyor. Aynı şekilde saldırıları gerçekleştiren Kırmızı Takımlar da hem CCD COE hem de diğer ülke siber uzmanlarından oluşuyor.

Bu sene mayıs ayında yapılan tatbikata 17 ülkeden 300’e yakın kişi katıldı. NATO’nun Brüksel’de bulunan siber merkezi NATO CIRC’ın dışında Estonya, Finlandiya, İtalya, İspanya, Almanya ve Hollanda (ortak takım), Türkiye, Letonya ve Çek Cumhuriyeti (ortak takım), Macaristan, Fransa, Polonya, Avusturya ve Litvanya (ortak takım) ile bu sene birinci olan Polonya katıldı. Katılımcılar arasında Baltık ülkelerinin fazlalığı dikkat çekerken, bu ülkelerin Rusya kaynaklı siber tehditlere karşı NATO ile işbirliği içerisinde siber kabiliyetlerini geliştirme niyetinde olduğu da bir kez daha görülmüş oldu.

Lockedsileds’de geçen sene olduğu gibi bu sene de, Türkiye’yi TÜBİTAK Siber Güvenlik Enstitüsü’nün destek verdiği Siber Savunma Komutanlığı temsil etti.

Tatbikat sonrasında ülkelerden gelen geri bildirimlere göre hazırlanan After Action Report’u linkten okuyabilirisiniz.

Lockedshields 2014’den kareler:

[wzslider lightbox=”true”]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu