İsrailUluslararası İlişkiler

Dünyanın konuştuğu iddia: İsrail, Beyaz Saray’ın çevresine cep telefonlarını dinlemek için cihazlar yerleştirdi

İsrail gizli servislerinin Beyaz Saray’ın çevresine gözetleme cihazları yerleştirerek istihbarat toplamaya çalıştığı iddia edildi.

ABD’de yayınlanan Politico dergisinin üç resmi yetkiliye dayandırarak yayınladığı habere göre İsrail, ‘StingRays’ denilen minyatür gözetleme cihazlarını Beyaz Saray çevresine yerleştirerek cep telefonlarının lokasyonları, konuşmaların içerikleri ve veri akışını yakalamaya çalıştı. İsrail’in hedefinde Trump ve danışmanları vardı.

Dergiye konuşan yetkililerden biri, istihbarat operasyonunun ne kadar başarılı olduğuna dair net bir sonuca sahip olmadıklarını iletti. Diğer bir deyişle İsrail’in Beyaz Saray’ı gözetlemekte başarılı olup olmadığı henüz bilinmiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail’in Beyaz Saray’ı dinlediğine inanmadığına söyleyerek iddiaları fahiş bir yalan olarak niteledi.

İsrail’de yapılacak seçimler öncesinde böyle bir haberin çıkması dikkat çekti. Politico, olayın Beyaz Saray yönetimi tarafından bilinmesine rağmen Trump yönetiminin İsrail’e tepki vermemesini de eleştirdi.

İlgili haber :ABD İsrailli hackerların peşine düştü

2006 yılında ABD Savunma Bakanlığı çalışanı Lawrence Franklin, ABD’nin İran politikaları ile ilgili gizli belgeleri İsrail’e vermekten ötürü 13 yıl hapis cezasına çarptırılmış, daha sonra bu cezası 10 ay ev hapsine çevrilmişti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: