Uluslararası İlişkiler

Dark Web’e uluslararası operasyon: 150 kişi yakalandı

Dark Web’e uluslararası operasyon: 150 kişi yakalandıSiber suçlulara yönelik uluslararası operasyonlar artmaya devam ediyor. Avrupa Polis Teşkilatı Europol, geçtiğimiz cuma günü ABD,Almanya, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerde toplam 150 kişinin göz altına alındığı, Dark HunTOR adlı büyük çaplı bir operasyona imza attı. İlk kez Almanya’a bu çapta bir siber operasyonun düzenlenmesi de dikkat çekti.

Europol’den yapılan yazılı açıklamada,  “Hedeflenen şüphelilerin hepsinin organize suç örgütlerinde farklı rolleri vardı. Siber suçlulardan bazıları, brute force, SQL enjeksiyonu, kimlik hırsızlığı ve phishing gibi saldırılarla birden fazla mekanizma kullanarak sistemlere sızmaya çalışıyorlardı.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca Europol yetkilileri, “Ağa girdikten sonra, bu siber tehdit aktörlerinden bazıları, tespit edilmemek ve daha fazla erişim elde etmek için yanal olarak hareket etmeye, Trickbot gibi kötü amaçlı yazılımları veya Cobalt Strike veya PowerShell Empire gibi istismar sonrası kullanılan kötü yazılımları bulaştırıyorlardı.” tespitinde bulundu.

GENİŞ ÇAPLI ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİ 

Europol’e göre siber suçlular daha önceki saldırılarında sızdıkları sistemlerde uzun süre fark edilmeden kalmayı başardı. Söz konusu siber tehdit aktörlerinin, LockerGoga, MegaCortex ve Dharma fidye yazılımlarını dağıttıkları ortaya çıktı.

Europol, operasyonda uluslararası bir iş birliğine imza atarak, Norveç Ulusal Suç Bürosu, Paris Savcılığı, Fransız ile Hollanda Emniyet, Ukrayna Başsavcılığı ile Ukrayna Ulusal Polisi, Birleşik Krallık Polisi, İskoçya ve Ulusal Suç Dairesi, Alman Reutlingen  Emniyeti, İsviçre Ulusal Polisi ve Basel Emniyeti, ABD Gizli Servisi, FBI ve Avrupa Siber Suç Merkezi ile birlikte çalıştı.

İtalya’da dark web operasyonu: Çocuk istismarı görüntüsü yayanlar yakalandı

Operasyonda, ABD’den 65, Almanya’dan 47, İngiltere’den 24, İtalya ve Hollanda’dan 4’er kişi tutuklanırken, 26.7 million avro nakit, 45 silah, 234 kg uyuşturucuya el kondu.

REvil ÇETESİNİN LİDERİ HAKKINDA TUTUKLAMA EMRİ 

Alman yetkililer yerel basına yaptığı açıklamada, REvil çetesinin suç liderini tespit ettiklerini duyurdu. Takma adı olan “Nikolay K.”   kendisini bir kripto para birimi tüccarı olarak tanıtıyor.

Siber tehdit aktörü hakkında tutuklama emri çıkarılırken, Nikolay K. Rusya’da kaçak olarak yaşadığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz ocak ayında Europol ve İngiltere iş birliğiyle düzenlenen başka bir dark web operasyonunda, yaklaşık 500 bin kullanıcıdan oluşan ve en büyük dark web marketi olarak nitelendirilen DarkMarket devre dışı bırakılmıştı. Operasyonda çetenin Moldova ve Ukrayna’da 20 sunucusuna el konmuştu.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: