Uluslararası İlişkiler

Danimarka istihbaratı, NSA’nın Avrupalı siyasetçileri izlemesine yardım etti mi?

Danimarka istihbaratının Avrupalı siyasetçilerini izlemek isteyen ABD Ulusal Güvenlik Ajansına (NSA) yardım ettiği ortaya çıktıDanimarka istihbaratının Avrupalı siyasetçilerini izlemek isteyen ABD Ulusal Güvenlik Ajansına (NSA) yardım ettiği öne sürüldü.

NSA, Danimarka‘nın dış ve askeri istihbarat servisi ile iş birliği anlaşmasını kullanmak suretiyle 2012 ve 2014 yılları arasında Danimarka sualtı internet kablolarına girerek Almanya, İsveç, Norveç ve Fransa’daki üst düzey politikacıları ve yüksek rütbeli yetkilileri dinledi.

Gizli dinlemenin ayrıntıları, Kopenhag merkezli ulusal yayın kuruluşu DR tarafından Danimarka Savunma İstihbarat Servisi’nin (Forsvarets Efterretningstjeneste veya FE) gizli tuttuğu bilgilere erişimi olduğu söylenen dokuz isimsiz kaynakla yapılan röportajlara dayanarak verildi.

MERKEL VE ALMAN SİYASETÇİLER HEDEFTE

Danimarka ve Amerika arasındaki iş birliğinin NSA tarafından kötüye kullanılması sonucunda Almanya Başbakanı Angela Merkel, dönemin Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve yine dönemin muhalefet lideri Peer Steinbrück’ün hedef haline geldiği söyleniyor.

Politikacıların telefon numaralarını arama parametreleri olarak kullanan raporda, NSA’nın “mesajlardan ve telefon görüşmelerine kadar politikacıların ve yetkililerin telefonları vasıtasıyla kablolardan geçen her şeye erişildiği” iddia edildi.

XKEYSCORE YAZILIMI KULLANILDI 

Casusluk operasyonu kapsamında, internet kablolarına giren ve çıkan veri akışlarını aramak ve analiz etmek için Dragoør kentindeki Sandagergårdan’da bulunan bir veri merkezindeki XKeyscore adlı özel bir yazılım kullanıldı.

XKeyScore, dünyanın herhangi bir yerindeki insanların sınırsız gözetimini sağlayan, istihbarat teşkilatının kişileri izlemesine, e-postaları okumasına ve telefon görüşmelerini ve tarama geçmişlerini dinlemesine izin veren bir veri alma sistemi.

Çin’li bir hacker grubu ABD’yi kendi silahıyla vurdu: Tahmin edilenden daha önce NSA araçlarını kullanmışlar

2014’te, NSA’nın Danimarka ve komşularındaki hedefleri gözetlemek için FE ile iş birliğini suiistimal ettiğine dair endişelerin ardından Danimarka tarafı, ortaklığı incelemek için dört hacker ve analistten (“operasyon Dunhammer” kod adı altında) oluşan gizli bir çalışma grubu kurdu.

DANİMARKALI SİYASETÇİLER DE DİNLENDİ

Çalışma grubunun 2015 yılında FE’ye sunduğu raporda Danimarka istihbaratının ABD istihbaratına Danimarka dışişleri ve maliye bakanlıklarının yanı sıra bir silah üreticisine casusluk yapmasına yardım ettiği belirtildi. Sonuç olarak 2020 Ağustos ayında hükümet FE’nin başkanını ve diğer üç yetkiliyi görevden almaya zorlandı.

Daha önce Ekim 2013’te NSA tarafından Almanya şansölyesi’nin telefonuna girildiği iddialarını kamuoyuna açıklayan ABD’li eski istihbaratçı Edward Snowden, ABD Başkanı Joe Biden’ı “ilk kez bu skandalla derin bir ilişkisi olmakla” suçladı. Almanya, Haziran 2015’te telefon dinleme olayıyla ilgili soruşturmayı delil yetersizliği gerekçesiyle sonlandırmıştı. 

Snowden, konuyla ilgili attığı tweette “Sadece Danimarka’dan değil, aynı zamanda üst düzey ortaklarından da kamuoyunu aydınlatmalarını bekliyoruz” dedi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu