Uluslararası İlişkiler

‘Çin’in en büyük casusluk operasyonu’

ABD Personel Yönetim Ofisi’nin (OPM) Haziran başında açıkladığı ve en az 4 milyon federal çalışanın bilgilerinin çalındığı belirtilen siber saldırı, Obama hükümeti tarafından ‘Çin en büyük casusluk eylemi olarak’ tanımlandı.

Hükümet kurumlarının yanı sıra askeri ve istihbari kaynakların da hedef alındığı siber saldırıda, bilgileri çalınan hükümet çalışanı sayısının 14 milyona kadar çıkabileceği belirtilmişti.

New York Times’a konuşan bir hükümet yetkilisi, “Saldırı geleneksel bir düşmanın bugüne kadar gerçekleştirmediği kadar büyük ölçekliydi” ifadesini kullanırken, “Tespit ettik ve durdurduk demek yeterli değil. Saldırının geleceğini yıllar öncesinden görmeliydik” dedi.

Obama hükümetine yakınlığıyla bilinen güvenlik firması FireEye ise açıklamasında, “Çin dışındaki diğer ülkelerden de gerçekleştirilen sanayi casusluğu, fikri mülkiyet ve savunma teknolojilerinin dışında, yapılan en son saldırı diplomatlara, istihbarat çalışanlarına ve Çin’de yatırımları olan işadamlarına yönelikti” bilgisini verdi.

İran’a karşı işbirliğini bozabilir

ABD’li federal yetkilileri ve güvenlik uzmanları Çin’i saldırının kesin hedefi olarak gösterse de, Beyaz Saray kesin bir açıklama yapmaktan çekiniyor.

Çin iddiaları reddederken, Obama’nın İran nükleer programına karşı işbirliği yaptığı Pekin ile ilişkileri bozmamak için açıklama yapmadığı düşünülüyor.

Business Insider’a konuşan Immunity güvenlik firmasından Mark Wuergler, ‘Çinli siber grupların ABD’deki hedeflere ortalama sızma süresinin 365 gün olduğunu, en uzun süreli saldırının ise 4 yıl 10 ay olarak kayıtlara geçtiğini’ belirtti.

Çinli hackerların ‘yaptıkları işte oldukça başarılı olduğunu’ belirten Wuergler, “Sadece girdikleri sistemleri bozup bilgi çalmakla yetinmiyorlar” dedi.

OPM, Çinli hackerların en son saldırıda neredeyse bir yıl sistemlerde kaldığını ve ‘yönetici seviyesinde haklar elde ederek bilgilerin içinde gezinebildiklerini’ belirtti.

Kaynak: NYT, Business Insider ve Al Jazeera

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu