Konuk YazarMakale & AnalizTürkiye

20 bin adımda Infosec rekorunu nasıl kırdık?

Avrupa’nın en büyük bilgi güvenliği fuarı olan Infosecurity Europe, 2015 yılında da önceki senelerde olduğu geniş katılımla gerçekleşti. Sadece sektörün ileri gelen aktörlerinin değil, yeni fikirler ile ortaya çıkmış birçok güvenlik firmasının da bulunduğu Infosec fuarında geniş ürün ve hizmet yelpazisene sahip 325 firma değişk sektörlerden 13 binden fazla ziyaretçi ile buluşma imkanına kavuştu.

2-4 Haziran tarihlerinde Londra’da gerçekleşen fuara, 2012’den bu yana olduğu gibi Symturk ekibi olarak katılım sağladık. Oldukça verimli geçen fuar sürecinde geçmiş Infosec tecrübemizin etkili olduğunun altını çizmek gerek. Fuara sadece ‘gezmek’ için gelen ve önceden bir görüşme takvimi olmayan katılımcıların aksine, hangi firmaları ziyaret edeceğinin ve kimlerle görüşeceğinin programını yapanlar fuardan fazlasıyla memnun ayrıldı.

Infosec gibi sektörün kalbinin attığı fuarlarda ‘kervan yolda düzülür’ mantığıyla ilerlemek mümkün değil. Önceden Earl’s Court’ta yapılan etkinlik bu sene daha geniş bir alan olan Olympia Exhibition Center’a taşınmış. Avrupa’nın en büyüğü ünvanını kimseye kaptırmaya niyeti olmayan Infosec’in ilk gününde toplam 20 bin adım atmak zorunda kalmam sanırım etkinliğin genişliği hakkında bir fikir verir.

Görüşme takvimi belirlemenin yanı sıra verimli bir fuar süreci yakalamanın başka bir anahtarı da hangi standlara gitmek gerektiğini bilmek. Fuar alanının en görünür yerlerinde her zamanki gibi büyük şirketler bulunuyordu. Açıkçası ürün ve hizmetlerinde yenilikleri duyurmak için fuarları beklemeyen bu şirketler yerine, orjinal fikirleri ile öne çıkan ve ürettikleri özgün çözümleri satmak için can atan start-up’lar ile vakit geçirerek somut sonuçlar almak daha yüksek ihtimal.

Nispeten küçük şirketlerin Infosec gibi büyük bir fuara katılması için devlet teşviği aldığını da önemli bir not olarak eklemek gerekiyor. Bu sayede yaklaşık 10 yıldır sektörde bulunan ama dünyaya açılamamış birçok şirketi tanıma şansı yakaladık. Tabi fuarda Fransa, Amerika ve İsrail gibi bir dizi ülkenin pavyonun bulunduğunu da hatırlatalım.

Symturk olarak bu seneki Infosec’de odaklandığımız alanların başında tehdit istihbaratı, siber dolandırıcılık ve sosyal mühendislik saldırıları ile mücadele, tespit ve müdahale arasındaki süreyi kısaltacak teknolojiler, veritabanı güvenliği ve bilgi güvenliği farkındalığını arttıracak çözümler geliyordu. Bu konularda çalışan üreticilerin hepsiyle birlikte çalışma imkanlarını değerlendirdik. Sonuç fuar boyunca 12 toplantı yaparak kendi rekorumuzu kırdık ve şirketimizin en başarılı etkinliğini geride bırakmış olduk.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu