ÇinUluslararası İlişkiler

Çin enformasyon savaşları için yeni strateji hazırlayacak

ABD tarafından siber casusluk suçlamasıyla sık sık karşılaşan Çin yönetimi, yeni bir enformasyon stratejisi için kolları sıvadı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, reform sürecine devam eden Çin Ordusu’nun enformasyon savaşlarında yeni bir strateji hazırlaması gerektiğini belirterek, askeri alanda yeniliklerin devam etmesi gerekliliğinin altını çizdi. 2 ila 3 milyon arasında üyesi bulunan Çin Ordusu birçok alanda daha az insan ile daha fazla iş yapma amacıyla modernleşme yolunda ilerliyor. Mart ayında Çin savunma bütçesinde rekor artış gerçekleşmişti.

infowar

Çin Komünist Partisinin Politbüro toplantısında konuşan Xi, amaçlarının zor olduğunu hatırlattı ve Çin Ordusunun enformasyon savaşları için “ yeni bir askeri doktrin, yeni kurumlar, ekipmanlar, sistemler strateji ve taktikler” üretme zorunluluğu ile karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Mayıs ayında Amerikalı yetkililer, Çin Ordusuna mensup 5 askerin ABD’de kritik sektörlerde bulunan şirketlerin sistemlerine sızarak siber casusluk yaptıkları gerekçesiyle haklarında dava açmıştı. Çin ile ABD arasında siber casusluk tartışmaları uzun zamandır tarafların karşılıklı olarak birbirlerini suçlamaları nedeniyle sonuçsuz bir şekilde devam ediyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu