Kritik Altyapı GüvenliğiUluslararası İlişkiler

Berlin sanal dünyada ‘egemenlik’ peşinde

Avrupa’nın ekonomik devi Almanya, kritik altyapılarının siber güvenliğini sağlamaya almayı hedeflerken enformasyon teknolojileri noktasında da “siber egemenliğini” kurmaya çalışacak.

Avrupa Enformasyon Güvenliği Zirvesi’nde konuşan Alman hükümetinin Enformasyon Teknoloji Komiseri Klaus Vitt, kritik altyapıların siber güvenliğini sağlanmasına yönelik bir yasa tasarısının gündemlerinde olduğunu söyledi.

İLGİLİ HABER >> RUSYA SİBER ALANDA NEDEN SALDIRIYOR?

“Teknoloji nasıl gelişirse gelişsin veya ne tür tehditler ortaya çıkarsa çıksın hükümetlerin internet güvenliğini sağlaması beklenir” diyen Vitt, internet güvenliğinin iyi bir şekilde sağlanmasının ekonomik yatırımlar için de ülkeyi çekici hale getireceğine dikkat çekti.

Berlin hükümeti, internet güvenliğini sağlama adına 25 Temmuz 2015 tarihinde bir yasayı da yürürlüğe soktu. Vitt, “Bu yasa, enformasyon teknolojilerinin ve kritik altyapıların güvenliğinin sağlanmasında önemli bir adım” diye konuştu.

İLGİLİ HABER >> DİJİTAL AKTİVİSTLERE ALMANYA’DA EĞİTİM FIRSATI

Yasa gereği, yedi farklı sektörde kritik altyapıları işleten şirketler, internet güvenliğini en alt düzeyde olsa bile sağlamaları ve ciddi internet güvenliği sorunlarını federal yönetime bildirmeleri gerekiyor.

Alman komiser, “Yönetim aldığı bilgileri değerlendirip kritik altyapıları işleten şirketlerin hepsine bilgilendirme yapacak. Bu şekilde birinin uğradığı saldırıdan hepsinin haberi olacak ve önlem alabilecek” ifadelerini kullandı.

Yasa, telekomünikasyon sağlayıcıları için daha sıkı kurallar getirmiş durumda. Vitt, “Bu yasa ile Alman internet altyapısını, dünyanın en güvenlisi haline getirmeye çalıştık” dedi.

İLGİLİ HABER >> ALMANYA BİLGİ GÜVENLİĞİ İÇİN AYRI BİRİM KURUYOR

Alman komiser Vitt, kritik ulusal altyapılar için de ayrı ayrı yasalar hazırlandığını belirtti. Enerji, su, gıda ve internet için 2016’nın başlarında ulaşım, sağlık, mali ve sigorta şirketleri için de gelecek yılın ikinci yarısında yasaların hazırlanması bekleniyor.

Bunun ilk adım olduğuna dikkat çeken Alman yetkili Vitt, “Sanal egemenliği sağlamamız gerekiyor. IT sektörü ile hükümet arasında görüşmeler devam ediyor. Enformasyon teknolojisinin hem güvenli hem de güvenilir olmasını sağlamamız gerekiyor” dedi.

Alman yetkili, ülkenin kullanacağı teknoloji ürünlerini de gözden geçirmek için elinden geleni yapacağını kaydetti. Vitt, “Federal yönetim, ülke için gerekli programların Avrupa Birliği dışından yönetilmesine seyirci kalamaz. Dijital altyapının çekirdek yapısını güvenlikli hale getirmemiz gerekli” şeklinde konuştu.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu