Uluslararası İlişkiler

Avustralya harekete geçti: Siber güvenliğe 1.3 milyar $ fon ve 500 siber casus

Scott MorrisonAvustralya hükümeti, ülkenin siber güvenliğini arttırmak için önümüzdeki on yıl içinde bir milyar dolardan fazla para harcayacağını duyurdu.

Bu haber bir hafta önce ülkenin başbakanı Scott Morrison’un, ülkesinin Çin tarafından yaygın olarak bildirilen ‘devlet destekli’ ‘sofistike’ siber saldırıların pençesinde olduğu konusunu gündeme getirmesinden sonra geldi.

 

 

DAHA FAZLA AVUSTRALYALIYI KORUYABİLECEĞİZ

Morrison’un siber güvenlik duyurusu on yıllık süre içerisinde 1,35 milyar dolarlık bir önlem paketini içeriyor. Paketin içinde offshore siber suçların önüne geçmek, hükümet ve endüstri arasında istihbarat paylaşımı yapmak, yeni araştırma laboratuvarları kurmak ve 500 yeni siber casus pozisyonu açmak bulunuyor.

Morrison paket hakkında ‘’Bu daha fazla siber tehditi tanımlayabileceğimiz, yabancı siber suçluların önüne geçebileceğimiz, endüstri ve hükümet arasında daha yakın ilişkiler kurabileceğimiz ve daha fazla Avustralyalıyı koruyabileceğimiz anlamına geliyor’’ dedi.

Temel hedef ise ülkenin siber istihbarat kurumu olan Avustralya Sinyaller Direktörlüğü’ne (ASD) en kısa sürede Avustralya’ya kimin ve neyin saldırdığını ve saldırının en iyi nasıl durdurulabileceğini bilmesine yardımcı olmak.

Bitdefender, Türkiye ve Suriye’de Kürtleri hedef alan siber casusluk operasyonunun detaylarını açıkladı

AVUSTRALYA SİBER SALDIRI ALTINDA

Avustralya’nın siber saldırılara karşı kendini savunmak için kesinlikle daha fazlasını yapması gerekiyor. Üst düzey kamu görevlisi Nick Warner gibi istihbarat uzmanları yıllardır siber tehditlere daha fazla dikkat edilmesini savunuyorlar.

Hükümet ayrıca tehditlerin artmakta olduğunu açıkça kabul ediyor. Önceki aylarda Morrison beklenmedik bir basın konferansı düzenleyerek Avustralya’nın siber saldırı altında olduğunu duyurmuştu. Siber saldırıları kimlerin gerçekleştirdiğini belirtmese de hükümet açıklamalarında Mayıs ayındaki saldırılarla aynı araçları kullanan aynı aktörlerin olduğu belirtiliyor.

Benzer kötü amaçlı yazılımlar kullanılarak Mayıs 2019’da Avustralya’ya saldırılar düzenlenmişti. Bu tip tehditlere ‘’gelişmiş sürekli tehdit’’ ‘advanced persistent threat’ deniyor çünkü sisteminizde bu tehditin varlığını bilseniz de ondan kurtulmanızın çok zordur.

SİBER GÜNVELİKTE YENİ İŞ ALANLARI

1.35 milyar dolarlık yatırımın en önemli parçası ‘’siber güvenlik iş gücünü genişletmek için 470 milyon dolarlık yatırım’’ olduğu vurgulandı.

Avustralya Savunma Bakanlığı tarafından, önümüzdeki on yıl boyunca Avustralya Savunma Gücü için stratejik bir planın ana hatlarını çizen 2016 Savunma Tanıtım Belgesi’nde istihbarat ve siber güvenlik alanında 1.700 iş gücülük bir genişlemenin olacağını duyurmuştu. Buna 2017 yılında duyurulan 900 kişilik Avustralya Savunma Kuvvetleri’ndeki ortak siber birimi de dahil.

ASD için yeni tartışılan genişlemenin de aşamalı olarak yapılması gerekecek. Yeterli becerilere sahip yüzlerce ek personel bulmak şu an için imkansız. Şimdilik ASD dört beceri tanımladı ; analiz, sistem mimarisi, operasyonlar ve testler. Ancak bunlar gereken yeteneklerin çeşitliliğini yansıtmıyor. Avustralya üniversitelerinin ise şu anda ASD düzeyinde ileri eğitim veremediği için ‘iş başında eğitim’ konusu üzerine düşünülüyor.

Bitdefender, Türkiye ve Suriye’de Kürtleri hedef alan siber casusluk operasyonunun detaylarını açıkladı

ÜLKENİN SİBER GÜVENLİĞE YAPTIĞI EN BÜYÜK YATIRIM

Hükümet duyurduğu paketi “ülkenin siber güvenliğe yaptığı en büyük yatırım” olarak tanıtıyor. Paket aynı zamanda hükümetin haftalar içinde çıkacak olan 2020 Siber Güvenlik Stratejisinin bir kısmının ön duyurusu. Bu paket 2016 Savunma Tanıtım Belgesi’nin güncellenmiş versiyonu olacak. 2019’dan beri ülke çapında tartışılan yeni siber strateji konusuna çok az uzman yeni bir kaynak yaratılacağını düşünüyor. Hükümet bunun için Savunma alanındaki bazı masrafları azalttı.

Yetkili kaynaklara göre, 2019 yılında hükümet tarafından finanse edilen AustCyber de dahil olmak üzere, Avustralya’nın siber güvenlik konusundaki ekonomik ve endüstriyel refleksinde birtakım yetersizlikler mevcut. Bu yetersizlikler özel sektörün çalışmalarıyla, hükümetin daha katı yaklaşım sergilemesiyle giderilebilir.

Son olarak, daha iyi kurumsal yönetim olmadan Avustralya’nın siber savunmaları parçalanmış ve yetersiz kalacaktır denildi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu