Dijital Güvenlik

Milyonlarca gamer aynı soruyu soruyor: ‘Oyun hesabımı hackerlardan nasıl korurum?’

Steam, Origin, Epic Store ve benzeri uygulamalarda hesabınızı nasıl korursunuz?

Satın aldığınız birtakım hizmetler ve ulaştığınız seviyelerden ibaret olan Steam ya da Origin hesaplarınızın siber suçluların ilgisini çekmeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Dolandırıcılar her yıl, kullanıcı ayırt etmeden binlerce oyun hesabını çalıp bunları karaborsada satıyor.

 

Bir bilgisayar korsanı neden oyun hesabınızı ele geçirmek ister?

Hesabınızı bu durumdan korumanın yollarının başında şifrenizi güçlendirmek geliyor. Kaspersky.com şifreyi olabildiğince güvenli hale getirmenin yollarına dair bir blog yayınladı. Öncelikle ‘bir bilgisayar korsanı neden oyun hesabınızı ele geçirmek ister?’ sorusunu soran blog yazısında, hesap hırsızlığı araba hırsızlığına benzetildi. Yani bir hesap yeterince değerliyse hırsızlar tarafından bütün halinde bir başkasına satılıyor, aksi durumda ise yedek parçaları için soygun gerçekleşiyor.

Siber dolandırıcıların yeni oyunu: sahte Netflix mesajları

Bunun oyun hesaplarındaki karşılığı, spam gönderenlerin veri tabanlarına eklemeler yapmak için ele geçirdiği oyun içi öğeler, ödeme kartı bilgileri ya da e-posta adresleri. Oyun içi öğelere sahip olmayan bir hesap bile, örneğin ‘spam’lemekte kullanılabiliyor, bu da özel darknet forumlarında para kazandırabiliyor. Hesaplar yok pahasına da gidebiliyor yüklü bir miktara da alıcı bulabiliyor, bu yüzden de bazı saldırganlar her türden oyuncuyu çekmek için inandırıcı sahte siteler kuruyorlar. Bazen de karmaşık planlar yerine, şifre kırmak için kaba kuvvet kullanılıyor. Parolanız en sevdiğiniz grubun adı, yaşadığınız şehir, araba markası veya doğum tarihiniz gibi basit bir şeyse, hesabınıza veda edeceğiniz günü bekleyebilirsiniz.

Hesapları çalmanın bir başka yolu, diğer hizmetlerden sızan şifreleri girmeyi denemektir- saldırganlar, credential stuffing (Veri sızıntılarından ve hacklemeler sonucu toplanan çalıntı kimlik bilgilerinin farklı sitelerde denenmesi) adı verilen yöntemi kullanırlar. Birçok kişi farklı siteler için aynı şifreyi kullandığından, başarı şansı düşündüğünüzden daha yüksektir. Bu nedenle, kullandığınız her uygulama ve web sitesi için her zaman ayrı bir şifre oluşturmanız gerekir.

Bir oyun hesabı için güçlü şifre nasıl belirlenir?

Bütün uygulamaların kendilerine özgü ara yüzleri bulunmaktadır ve bu yüzden evrensel bir komut yoktur. Steam, Battle.net, Origin veya diğer platformların ayarlar kısmında Parolayı Değiştir (veya benzeri) seçeneğini aramanız yeterlidir. Yeni bir parola ayarlamak için, büyük olasılıkla eski parolayı manuel girmeniz veya parola sıfırlama isteğinde bulunmanız gerekir.

Dark Web Nedir? Dark Web Girişi Nasıl Yapılır?

Ne kadar uzunsa o kadar iyi!

Şifre, yeni başlayanlar için en az on karakter uzunluğunda, tercihen 15 veya daha fazla olmalıdır. Küçük ve büyük harf seçenekleri ile sayı ve özel karakter içermelidir. Uzun ve zor şifre belirlemek kolaydır, zor olan ise şifreyi hatırlamaktır. Neyse ki hafızanızı çalıştıracak birtakım taktikler bulunmakta. En sevdiğiniz şarkının bazı dizelerindeki kelimelerin ilk harflerini alıp oyunla bağdaşan yepyeni bir kelime oluşturun.

Hafızanıza güvenmiyorsanız ya da onlarca site için böyle bir sistemle uğraşmak istemiyorsanız bir şifre yöneticisi kullanın. Program güçlü, benzersiz şifreler üretecek, güvenli, şifreli bir biçimde kaydedecek ve giriş yapmanız gerektiğinde otomatik olarak doğru uygulamaya veya web sitesine girecektir.

İki faktörlü kimlik doğrulama

İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirerek ek bir güvenlik seviyesi ekleyebilirsiniz. Böylelikle, korsanlar tek kullanımlık kod olmadan hesabınıza giriş yapamayacak ve böylece şifre sızıntısı durumunda onu koruyamayacaktır.

Oyun platformları genellikle iki opsiyona sahiptir: Mesajla kod gönderirler veya platformun mobil istemcisi veya Google Authenticator, Authy ve benzeri üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulamaları kullanılarak kod oluşturulmasına izin verir. İlk yöntem daha uygundur, ancak kimlik doğrulayıcı uygulamalarını kullanmak çok daha güvenlidir.

Toparlamak gerekirse, iki basit adımla oyun hesaplarınızı hackerlardan korumak mümkün. Tüm uygulamalar için güçlü, benzersiz şifreler belirleyin. Düzinelerce şifre kombinasyonu bulamıyorsanız veya bunları unutmaktan korkuyorsanız bir şifre yöneticisi kullanın. Ya da maksimum koruma için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu