Uluslararası İlişkiler

Almanya’dan tarihi adım: Meclise saldıran Rus hacker için yakalama kararı

Almanya, Alman Parlamentosu’na (Bundestag) yapılan siber saldırıyı gerçekleştirdiği suçlamasıyla bir Rus şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarttı. Karar Avrupa’da seçimleri etkilemeye yönelik siber saldırı sonrasında çıkartılan ilk yakalama kararı olduğu için tarihi önem taşıyor.

Sueddeutsche Zeitung’un haberine göre Alman savcıları, 2015 yılında Almanya Parlamentosu bilişim ağlarına yapılan hack saldırısının ve bir sene sonrasında Hillary Clinton’ın maillerine sızarak başkanlık kampanyasının etkilenmesine neden olan saldırının, aynı Rus casusları tarafından gerçekleştirildiğine inanıyor.

Gazete kaynak göstermeden, savcıların, Demokrat Parti ve Hillary Clinton’ın e-posta sunucularına yapılan saldırı için Amerika Birleşik Devletleri yetkililerince de aranan 28 yaşındaki Dimitry Badin hakkında tutuklama kararı çıkarttığını belirtti.

Almanya Federal Meclisi, casusun sistemlerine Mayıs 2015’te saldırıldığını ortaya çıkardı ve saldırıların en azından o yılın başından beri devam ettiği sonucuna vardı. Ancak hangi bilgilerin çalındığını tespit etmek imkansızdı.

Almanya’nın yeni sorunu: Akıllı ev aletlerindeki izler delil olur mu?

ABD DE İDDİANAME HAZIRLAMIŞTI

Gazeteye göre, Alman savcılar, FBI gibi Badin’in Rusya’nın Askeri İstihbarat Teşkilatı (GRU) yararına saldırıları gerçekleştirdiğini savunuyor.

Batı’daki e-mail servislerine karşı yapılan bu saldırılar, ertesi yıl Hillary Clinton’un maillerinin sızdırılması sonucu Trump’a karşı verdiği seçim mücadelesinde büyük yara almasıyla daha da önem kazandı. Amerikan Adalet Bakanlığı 2016 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde seçim kampanyasını etkilemek ve kamuoyu oluşturmak için siber operasyon düzenleyen 6 GRU elemanı için iddianame hazırlayarak yakalama kararı çıkartmıştı.

Rus casuslarını da suçlayan bu sızdırılmış e-postalar, ertesi sene Fransa başkanlık seçiminde de rol oynarken onu takip eden Almanya parlamentosu oylamasında etkili olmadı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu