Uluslararası İlişkiler

‘Alman İstihbarat Ajansı kanunları çiğniyor’

Alman İstihbarat Ajansı’nın telekomünikasyon bilgilerini gözetleyerek yıllardır en temel sivil hakları hiçe saydığını ortaya çıkaran bir rapor yayınlandı. Ülkenin veri güvenliği ombbudsmanlığının yayınladığı rapora göre Federal İstihbarat Servisi(BND) kanunları çiğnemekle suçlanıyor.

Mart ayında yayınlanan 60 sayfalık raporun Alman kanalı NDR tarafından incelenmesi sonucunda bulunan kanıtlar, kanuni bir dayanağı olmaksızın kişiye özel bilgilerin toplandığını ve bunların sistematik olarak kullandığını ortaya çıkardı.

İLGİLİ HABER >> ALMAN İSTİHBARATI SIEMENS’I İZLEMİŞ

Veri güvenliği konusunda ülkenin en üst düzey yetkilisi olan Andrea Vosshoff, alman istihbarat ajansının gözetleme ve telekomünikasyon verilerini değerlendirilmek için görevlendirilmişti. Raporunda, istihbarat ajansının çalışma yaparken işbirliği içinde olmadığını ve araştırmasını yürütmeyi engellemeye çalıştığına da değinen Vosshoff bu sebeple daha kapsamlı ve verimli bir değerlendirme yapamadığını belirtti.

Alman yayın organı Der Spiegel’e göre istihbarat ajansının elinde belirli kişileri hedeflemeyi sağlayan binlerce e-mail, telefon numarası gibi bilgiler var. Bu gibi bilgilerin kullanılması temel insan haklarının ciddi bir ihlali olarak değerlendiriliyor.

Vosshoff raporunda, Edward Snowden’in NSA istihbaratının tek noktası olarak tanımladığı XKeyscore arama aracını da değerlendirdi. Bilgisayar dahisi Snowden dünya üzerinde bulunan herkesin e-maillerini okuyabilen, tüm bilgisayarların girdiği websitelerini takip edebilen, yer değiştirse bile tüm elektronik aletleri takip edebilen olarak tanımladığı XKeyscore BND tarafından da kullanılıyor. Vosshoff, BND’nin bu arama motorunu kişisel bilgileri toplamak için kullandığını, istihbarat ajansının en az 15 masum insanın kişisel bilgilerini topladığını ve kaydettiğini tespit ettiğini belirtti.

Vosshoff raporun sonunda, yapılan ihlallerin görmezden gelinemeyeceğini ve kurumun bazı faaliyetlerinin kapatılması gerektiğini savundu.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu