Uluslararası İlişkiler

Adalet Divanı kararı AB-ABD Anlaşmasını iptal etti

Lüksemburg’da bulunan Avrupa Birliği Adalet Divanı, ABD ile Avrupa arasındaki veri transferini düzenleyen “Safe Harbor” (Güvenli Liman) Anlaşması’nı iptal ettiğini bugün aldığı bir kararla açıkladı. Adalet Divanı yargıçları, sosyal paylaşım sitelerini ve genel olarak interneti kullanan Avrupalıların kişisel verilerinin Amerikan istihbarat kuruluşlarının erişimlerinden yeteri kadar korunmadığı hükümüne vardı. Bu nedenle Avrupa ile ABD arasında verilerin transferine ilişkin Safe Harbor Anlaşması da iptal edilmiş oldu.

Safe Harbor (Güvenli Liman) Anlaşması 2000 yılında imzalanmıştı

Avrupa  Komisyonu 2000 yılında ABD’ye transfer edilen kişisel verilerin yeteri kadar korunma altında olduğundan yola çıkarak bu anlaşmayı imzalamıştı. Ancak özellikle ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) dinleme ve izleme faaliyetlerine ilişkin eski NSA görevlisi Edward Snowden’ın ifşaatları ertesinde görüşlerde bir değişim oldu.

Kararın Amerikan intenet tröstlerine önemli etkisi olabilir

Adalet Divanı kararının Amerikan internet tröstlerine hissedilir etkileri olacağı, bu şirketlerin Avrupalı kullanıcıların verilerini ABD’ye transfer etmelerinin güçleşeceği yorumları yapılıyor. Adalet Divanı yargıçlarına göre Avrupa’daki kullanıcılar gerek duydukları takdirde ülkelerinin ulusal mahkemelerine başvurabilecekler ve o ülkenin veri koruma daireleri kişisel verilerin yeteri kadar korunup korunmadığını soruşturabilecekler.

Adalet Divanı kararından nispeten küçük firmaların daha fazle etkilenebileceği, çünkü bu firmaların tamamen Safe Harbor Anlaşması’nın yönetmeliklerine göre çalıştıkları belirtiliyor. Oysa ki internetin ağır toplarından sayılan Facebook ve Google gibi tröstlerin hukukla ilgili şubelerinin, kişi verilerine ilişkin sözleşmeleri Safe Harbor Anlaşması’na gerek kalmadan da işleme koyabileceklerine dikkat çekiliyor.

Avusturyalı bir Facebook kullanıcısı Avrupa Adalet Divanı’na başvurmuştu

Avusturyalı bir Facebook kullanıcısı veri güvenliği konusuna dikkat çekerek, Avrupa Adalet Divanı’na başvurmuştu. Başvuruya göre Avrupalı Facebook kullanıcılarının verileri önce İrlanda’da toplanıyor, buradan ABD’ye transfer edilip oradaki veri bankalarında kayıt altına alınıyor. İddiaya göre ABD’ye şifrelenmeden transfer edilen verilere NSA’in de erişebilmesi sözkonusu.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu