Makale & Analiz

NATO’nun İlk Sivil Siber Güvenlik Direktörü: Sven Sakkov

“Cyber is not a new security challenge any more, it is here to stay and it is transforming most facets of our everyday life. It is ubiquitous and all-encompassing.” –Sven Sakkov, 2015

1971 Tartu doğumlu Sven Sakkov, Ağustos ayında Estonya merkezli, NATO akreditasyonuna sahip Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi (CCD COE) direktörlüğü görevini Albay Artur Suzik’ten devralmasıyla isminden bahsettirmeye başladı. Fakat onu ayrıcalıklı kılan yalnızca başarılı kariyeri ve eğitim geçmişi değil, Sakkov aynı zamanda Merkez’in başına getirilen ilk sivil yönetici. Üst düzey bir bürokrat olan Sakkov’un 1995 yılında Estonya Cumhurbaşkanı’nın ulusal güvenlik ve savunma danışmanı olarak başlayan kariyerinde, Estonya’nın Washington büyükelçiliğinde savunma danışmanlığı görevini yürütmesi ve 2008 yılından bu yana da Savunma Bakanlığı bünyesinde savunma politikalarından sorumlu müsteşar olarak görev alması hemen göze çarpıyor. Son görevine atanana kadar NATO ve Avrupa Birliği ile kurulan ilişkiler, uluslararası işbirlikleri ve ulusal savunma politikalarını planlamaktan sorumlu olan Sakkov ile birlikte merkez için yeni, sivil inisiyatifli ve savunma odaklı bir dönem başlayacağı hissediliyor. Estonya gibi Sovyet işgalinde uzun yıllar geçirmiş bir ülkenin Batı kurumları ile kurduğu ilişkilerde kilit rol sahibi olmak bir yandan Sakkov’un Estonya için önemini gösterirken aynı zamanda Avrupa ve Amerikalılar için Merkez’in yeni patronunun yabancı bir isim olmadığı değerlendirmesine yol açıyor.

SİBER LİDERLER DİZİSİNİN DİĞER YAZILARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yeni direktörün sivil kariyerinin yanı sıra eğitimi de dikkat çeken bir başka konu. Tartu Üniversitesi’nde Tarih, Amerikan St. Lawrence Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi lisansını takiben Cambridge Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamlayan Sakkov, Londra Kraliyet ve NATO  Savunma Kolejlerinde de lisansüstü çalışmalar yürütmüş. Estonya tarafından kendisine layık görülen üstün hizmet madalyaları ve Polonya Ordusu’ndan kazandığı altın madalya ile başarılı bir kariyere sahip olduğunu kanıtlayan Sakkov, tüm bunlara ek olarak Baltık ülkelerinin dış politikaları ve güvenliği üzerine yoğunlaşan Diplomaatia dergisinde hem yazar hem de  denetim kurulu üyesi. Dergideki yazılarında Rusya’nın Avrupa Birliği güvenliğine büyük bir tehdit teşkil ettiğine, NATO’nun olduğu kadar ABD’nin de özellikle Baltık bölgesinde bu tehdide karşı etkisini artırması gerektiğine ve Ukrayna krizi sonrası şekillenen dönemde NATO’nun Rusya ile ilgili tüm ilişkilerini yeniden gözden geçirmesi zorunluluğuna değindiği yazılarında milliyetçi bir üslup kullanmaktan çekinmeyen yeni direktör, en az bir önceki direktör Albay Suzik kadar Kremlin’i rahatsız edeceğinin sinyallerini veriyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Siber savunma ve siber saldırı konularının NATO’nun 5.nci maddesi olarak karşımıza çıkan kolektif savunma prensibi kapsamına girdiğini vurgulayan, kendi uzmanlık alanları da ulusal savunma, diplomasi ve işbirliği olarak öne çıkan Sakkov’un yönetiminde geliştirilecek politikaların, asker yöneticilerin inisiyatifinde geliştirilmiş politikalardan daha farklı ve daha sivil odaklı olacağını düşünüyorum. Kanımca, Sakkov bürokrat olmasının ayrıcalığını, eski direktörün adıyla anılan, mevcut siber simülasyonlar arasında en geniş çaplı olma özelliği taşıyan Locked Shields tatbikatlarının uluslararası diplomasi ve uluslararası hukuk ile uyumluğuna daha fazla önem vererek gösterecek. Merkezin Albay Suzik döneminden farklı olarak, endüstriyle daha yakın bağlar kurması, siber savunma kabiliyetlerini artırmak ve adından daha fazla bahsettirmek adına daha fazla eğitim, çalışma grubu ve egzersiz planlaması da muhtemel.

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu