Uluslararası İlişkiler

ABD’den Clean Net hamlesi: Bilgisayar ağlarını Çinlilerden temizleyin!

TikTok’a savaş açan Trump yönetimi, son açıkladığı beş maddelik ‘Clean Network – Temiz Network’ programı ile yaptırım ve yasaklama girişimlerinin TikTok ile sınırlı olmadığını ortaya koydu. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından açıklanan program, birçok Çinli şirkete kısıtlamalar öngörüyor. Tiktok ve WeChat gibi güvenilir olmayan uygulamaların ABD’deki uygulama mağazalarından tamamen yasaklamayı planlıyor.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo konuyla ilgili olarak ulusal güvenlik riski oluşturan tehditleri kontrol altına almayı amaçlayan 5 maddelik bir ‘Temiz Network’ planını açıkladı. Konuyla ilgili düzenlen basın toplantısında konuşan Pompeo, Çin merkezli TikTok ve WeChat başta olmak üzere birtakım uygulamaların Amerikan vatandaşlarının kişisel verilerine karşı belirgin bir tehdit olduğunu ve bu uygulamaların hiç şüphesiz Çin Komünist Partisi’nin sansürleme araçları olduğunu iddia etti. Plan, Trump’ın TikTok açıklamasından hemen sonra geldi

Şarj kablosu deyip geçmeyin, bilgisayarınız hackerların eline geçmiş olabilir

Alibaba ve Tencent’e de büyük kısıtlamalar

Pompeo ’Temiz Network’ programının tanıtımında yaptığı açıklamada, “Amerikalıların kişisel bilgilerini ve şirketlerimizin fikri mülkiyet haklarının (Covid aşısı araştırmaları dahil), Alibaba, Tencent ve diğer birçok Çinli şirket tarafından yönetilen bulut tabanlı sistemlerin erişimine açık olmasını engelliyoruz” dedi. Alibaba ve Tencent’in Virginia ve Silikon Vadisi’nde bulut veri merkezleri bulunmakta.

Trump yönetimi ayrıca, Huawei ve diğer Çinli teknoloji şirketlerinin ABD’yi dünyanın geri kalanına bağlayan taşıyıcı ağlar veya deniz altı veri kabloları inşa etmesinin de önüne geçmeye çalışacak.

Pompeo yaptığı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın dört bir yanındaki hükümet ve sanayi çevrelerindeki müttefiklerini verilerimizi Çin Komünist Partisi’nin gözetim devletinden ve diğer kötü niyetli varlıklardan korumaya davet ediyor.” dedi.

Şarj kablosu deyip geçmeyin, bilgisayarınız hackerların eline geçmiş olabilir

Beş maddelik planın ana başlıkları şu şekilde:

  1. Telekomünikasyon taşıyıcıları

“Güvenilir olmayan” Çinli taşıyıcıların ABD telekomünikasyon ağlarına bağlanmamasını sağlamak.

  1. ABD’deki uygulama mağazalarında “güvenilir olmayan” Çinli uygulamalara yer yok!

Programın “Temiz Mağaza” kısmı uyarınca ABD mobil uygulama mağazalarından yani App Store ve Google Play Store’dan güvenilir olmayan uygulamaların kaldırılması hedefleniyor.

  1. Amerikan şirketlerinin, uygulamalarının Çin markalı telefonlara önceden yüklenmesi yasaklanacak

Girişimin “Temiz Uygulamalar” kısmında ise “güvenilir olmayan” Çinli akıllı telefon üreticilerinin güvenilen uygulamaları kendi uygulama mağazalarına önceden yüklemesinin veya başka bir şekilde indirmeye hazır hale getirilmesinin önüne geçmek hedefleniyor.

  1. Amerikalıların verileri Çinli bulut hizmet sağlayıcılarında depolanmayacak

Vatandaşların hassas kişisel bilgileri bulut tabanlı sistemlerin erişimine açık olmasının önüne geçilecek.

  1. Çin deniz altındaki internet kablolarından uzak tutulacak

Pompeo, girişimin bu bölümünü şu sözlerle anlatıyor: “Ülkemizi küresel internete bağlayan deniz altı kablolarının, Çin’in çok büyük ölçekte istihbarat toplama amaçlı olarak bozulmamasını sağlamak istiyoruz. ”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Şarj kablosu deyip geçmeyin, bilgisayarınız hackerların eline geçmiş olabilir

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu