ABD

Özgürlükçü Wickr’nin arkasındaki istihbarat eli

Amerikan Foreign Policy (FP) dergisi, en güvenilir mesajlaşma uygulaması olarak nam salan Wickr ile ilgili önemli bir iddia ortaya attı. Dergi, ‘Academi’ olarak isim değiştiren tartışmalı Blackwater adlı güvenlik şirketinin kurucusu Erik Prince’ın Wickr’ye sessiz sedasız bir şekilde yatırım yaptığını yazdı. Gazeteciler, siyasiler, insan hakları aktivistleri ve Demokrat Parti’nin de güvenerek kullandığı bu uygulamaya, Cumhuriyetçiler ve Amerikan istihbaratıyla bağlantıları olan adı kötüye çıkmış bir işadamının gizlice yatırım yapması kafalarda soru işaretlerine yol açtı.

En son Afganistan’a Amerikan askeri yerine paralı asker gönderilmesini –elbette kendi paralı askerlerini- teklifiyle gündeme gelen Prince, Irak ve Afganistan’ı işgal eden Cumhuriyetçi Bush yönetimiyle sıkı ilişki içindeydi. Blackwater çalışanlarının Irak’ta sivillere yönelik katliamları büyük tepki çekmişti. Böylesine tartışmalı bir ismin, ücretsiz güvenli mesajlaşma uygulamasıyla bilinen bir yazılım şirketinin ana yatırımcılarından biri olması şüpheyle karşılandı. Amerika’nın ismi kötüye çıkmış en meşhur işadamlarından birinin, insan hakları eylemcilerine ve Demokrat Parti’ye methiyeler dizen bir şirkete ortak olması elbette şaşırtıcı. Wickr, 2012 yılında kişisel bilgileri ve mahremiyeti koruma hedefiyle ve vaadiyle kurulmuştu.

İlgili haber>> Amerika “ultra güvenli” mesajlaşma programı istiyor

Mesajlaşma için Signal’i kullanan Demokrat Parti’nin Wickr’ye geçiş için bu uygulamayı test etmekte olduğu biliniyor.Demokrat Parti Seçim Komitesi de Wickr’yi kullanıyor.

BASIN AÇIKLAMASINDAKİ ‘ÖRTBAS’!

Foreign Policy’nin, gizli bir bilgilendirme notuna dayandırdığı haberde Cumhuriyetçiler ile sıkı fıkı olan Prince’ın, Wickr hisselerini alması aslında gizli değil, ancak müphem. Konuyla ilgili olarak derginin sorularını cevaplayan Wickr sözcüsü, 2015 yılında Prince dahil bazı yatırımcıların listelendiği bir basın açıklaması yapıldığına ifade etti. Ancak Prince’ın bu gözlerden uzak yatırımına dair kamuoyuna yönelik tek bilgilendirme metninde derin Amerikalı işadamının adı yanlış yazılmış. Açıklamada Prince’ın Wickr’de ne kadar hissesi olduğu da belirtilmiyor. FP, Prince’in ise Wickr ile bağlantısı konusundaki sorulara cevap vermediğini bildirdi.

Güvenilir olarak ün yaptığı için gazeticiler, insan hakları aktivistleri ve siyasiler arasında popüler olan Wickr, terörist gruplarca da tercih ediliyor. FP, 2015 yılına ait bir raporda IŞİD taraftarı Twitter hesaplarında, örgüt içi haberleşme için Wickr’nin kullanılmasının tavsiye edildiğini kaydetti.

BUSH’UN EKİBİ WICKR YATIRIMCISI ÇIKTI

Haberde Wickr’nin Prince dışında kuruluşundan bu yana Amerikan savunma ve istihbarat çevreleriyle de sağlam bağlantıları olduğu belirtiliyor. Buna göre Wickr, CIA’in finansman sağladığı bir şirket olan In-Q-Tel’in eski CEO’su Gilman Louie’den fon almış. Şirketin diğer yatırımcıları arasında yine George W. Bush’un ulusal güvenlik danışmanı ekibindeki kilit isimler Richard Clarke ile Michael Wertheimer da var.

 WICKR NE KADAR GÜVENLİ?

Wickr’nin güvenli mesajlaşma uygulaması ile bilinse de şirket geçen yıl bu uygulamanın profesyonel versiyonunu da piyasaya sürdü. FP, Wickr’nin, petrol kuyuları ve ATM’ler gibi yerleri korumak üzere güvenli bir iletişim platrformu üzerinde de çalıştığını bildirdi.

İlgili haber>> ABD, IŞİD’i sanal alemde neden yenemiyor?

Peki Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’in yasadışı faaliyetlerini ifşa eden Edward Snowden’da tavsiye ettiği Wickr, kullanıcılar için ne kadar güvenli? FP’ye konuşan bir siber güvenlik şirketinin başkanı, mühendislerinin, Wickr kodlarını incelemelerinin ardından bu uygulamaya, Signal’den daha fazla güvendiklerini söyledi.

İfade ve basın hürriyeti savunucusu Freedom of the Press Foundation’ın direktörü Trevor Timm, bir yazılım şirketinin istihbarat çevreleriyle bağlantısı olmasının direk olarak aralarında bir anlaşma olduğu anlamına gelmediğini ifade etti. Ancak istihbaratın bir kanadının Amerikalıların güvenli iletişime sahip olmaları için yardım ederken, diğer bir kanadın ise şifreli iletişimi zayıflatmak istediklerini belirterek, “Dolayısıyla, (bu bağlantı) benim temkinli olmama yol açıyor. Falat bu (bağlantı), haince bir davranışın delili değil.”  yorumunu yaptı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Wickr kurucu ortaklarından birisi CIA paravan şirketidir. Blackwater ise ismi birçok şaibeli olay ile ilgili duyulmuş CIA merkezli bir paralı asker şirketidir. Tıpkı Facebook’un ilk kurulduğunda CIA tarafından yine benzer şirketler aracılığı ile 250 milyon dolar yatırım alması gibi Wickr’da benzer bir arkaplana sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu