LostarŞirket Haberleri

Blockchain teknolojisi demokrasiyi kurtarmak için tek çare olabilir

Erdem Kayar Defcon'da
Erdem Kayar Defcon’da

2016 yılında gerçekleşen ABD başkanlık seçimlerine Rusya’nın siber operasyonlar ile müdahalede bulunduğu iddiaları seçimlerin üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. FBI’ın başlattığı soruşturma sonrasında Başkan Donald Trump’ın görevden alınmasına dahi sebep olabileceği konuşulan ‘seçimlerin hacklenmesi’ iddiaları dünyanın en büyük hacker konferanslardan Defcon’da da yoğun olarak tartışılan konular arasındaydı.

Konferansa Türkiye’den katılan sayılı isim arasında bulunan Lostar Siber Güvenlik Hizmetleri Direktörü Erdem Kayar, siyaset ile teknolojinin birlikte anıldığı soruna blockchain teknolojisinin çare olacağına dair Defcon katılımcıları arasında genel bir kanaatin oluştuğunu söyledi.

Defcon izlenimlerini Siber Bülten ile paylaşan Kayar, “Defcon’da katılımcılar seçimlerin hacklenme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyor ve bundan rahatsızlar. Bir çözüm yolu olarak tıpkı bankacılık ve dijital dünyada kullanıldığı gibi blockchain teknolojisinin seçim sürecine entegre edilmesi gerektiğini güçlü şekilde savunuyorlar. Siyasi manipülasyonlara karşı koymanın en etkili yöntemi olarak ise blockchaini görüyorlar.” ifadelerini kullandı.

Oyların ve diğer seçim verilerinin bulunduğu veri tabanında herhangi bir değişiklik yapılmadığından emin olabilmek için blockchain teknolojisine ihtiyaç olduğunu kaydeden Kayar, bu sayede demokrasiye yönelik oluşan güven zedelenmesinin giderilebileceğini sözlerine ekledi.

“Verilerin değiştirilemeyeceğinin garantisi olarak karşımıza blockchain çıkıyor çünkü veriler dağıtık şekilde, farklı veri dairelerinde ve şeffaf bir şekilde tutuluyor. Bu şekilde verilerin güvenliğinden emin olunacak. Mevcut sistemde oyların güvenliği ile ilgili bir ‘sağlama’ yapılamazken blockchain bu imkanı sağlayacak.”

Araba yıkama makinaları hacklendi

BlackHat’te her sene olduğu gibi bu sene de siber alanın yer altı dünyasından ilginç hack hikayeleri gün yüzüne çıktı. Şüphesiz en ilgi çekici haberlerden biri otomatik araba yıkama makinelerinin kontrolünün izinsiz ele geçirilmesiydi. Güvenlik algısıyla ilgili birçok tespitin yapılabileceği olayı değerlendiren Kayar şöyle konuştu:

“Yıkama makinelerini hackleyen kişiler bir zero-day dahi keşfetmiş değiller. Bilinen teknikleri kullanarak buldukları güvenlik zafiyetini istismar etmişler. Zaten artık bu tür saldırıları gerçekleştirmek için elit hacker olmaya gerek yok. Saldırı yüzeyi genişliyor tabi bu durumun ciddileştiğini de gösteriyor. Güvenlik açığını yıkama makinelerine sahip olan şirkete bildiriyorlar. Fakat geri dönüş olmuyor. Aylar sonra makinaları nasıl hacklediklerini anlatmak için Blackhat’e kabul aldıklarında, şirket de onları ciddiye almaya başlıyor ve davet ediyor.”

IoT dünyasının güvenliğindeki önemli bir soruna dikkat çeken siber güvenlik uzmanı, güncellemelerin yapılmamasının sebepleri arasında birbirine bağlı sistemlerin dağınık coğrafyada bulunmasını sayıyor ve ekliyor: “Bazı güncellemeler sadece teoride kalıyor. WannaCry’ın ardından yapılan güncellemeler sonrasında hala bazı üretim bantları ayağı kaldırılamadı. ICS sistemlerin ayağa kaldırılması çok maliyetli. Şirket Microsoft’un yama çıkardığını biliyor ama restart etme riskini alamıyor.”

Hackerlar da şirket gibi çalışıyor, küçük önlemler hayat kurtarabilir

Etkinliklerde dikkatini çeken bir başka noktanın hackerların ilgi ve çalışma alanlarının belirlenmesinde finansal kaygıların rol aldığını söyleyen Kayar, iOS örneğini veriyor: “iOS işletim sistemlerine sahip dijital cihazların saldırıya kapalı ve daha güvenli olduğuna dair haberler hackerların bu cihazlara yönelmesine neden oldu. Artık hackerlar da şirketler gibi çalışıp, akıllı organizasyonlar kuruyorlar. Apple ürünlerinde güvenlik açıklıklarının fiyatı artınca çalışmalarını o alanda yoğunlaştırıyorlar.

“Bir sunumda hacking grubunun şemasını paylaştılar. Karşımızda kurumsal bir organizasyon var. Adeta bir şirket gibi herkesin rolü ve görevi belli. Etkin, güçlü ve organize bir şekilde çalıştıkları çok açık.”

Hackerların ticari odaklı olmasını ve maliyet analizi yapmalarını güvenlik açısından değerlendiren Kayar, “Hackerlar da artık ‘bu mesai bu işe değer mi’ bakış açısına sahip olmaya başladılar. Dolayısıyla küçük ama caydırıcı önlemlerin alındığı sistemler hedef dışı kalabilir.”

Facebook güvenliğe 1 milyon dolar fon ayırdı

Blackhat konferansında açılış konuşmalarından birini gerçekleştiren Facebook CISO’su Alex Stamos şirketin siber savunma amaçlı yapılacak araştırmalar için 1 milyon dolar fon ayırdığını duyurmuştu. Konferansı yerinde izleyen Kayar ise Stamos’un katılımcılarla paylaştığı önemli bir detaya dikkat çekiyor: “Facebook’un 500 milyon aktif kullanıcısı var. Stamos mobil kullanıcılardan cihazı güncel olmayan 100 milyon kişinin olduğunu açıkladı. Güncel versiyon geçişlerini yapmamışlar. Bu tip istatistikler güvenlik çalışmaları için çok önemli. Kalıcı alışkanlık değişiklikleri sağlama noktasında insanları test ve takip ederek değişimi ölçümlendirip bireysel bazda ilerlemek gerekiyor. Toplu eğitimlerle güvenliğin en zayıf halkası olan insanı güçlendirmek kısa vadede mümkün gözükmüyor.”

ABD ziyareti sırasında sadece Defcon ve Blackhat’e katılmakla yetinmeyen Kayar, içlerinde Facebook, Twitter, Google ve Uber gibi teknoloji devlerinin bulunduğu şirketlerle de toplantılar yaptığını belirterek şunları söyledi: “Bu toplantılarda şirketlerin siber güvenlik operasyonlarını nasıl yönettiklerine dair önemli bir know-how birikimi elde ettik. Şirketimizin verdiği ABOME hizmetini katma değeri daha yüksek bir hale getirmek için yine bu şirketlerle çalışma içerisindeyiz.”

İlgili haber >> Sisteminizi ABOME’ye emanet edin gözünüz arkada kalmasın

Defcon İstanbul’da düzenlenebilir mi?

Benzer konferansların Türkiye’de düzenlenmesi için atılması gerekli adımlar hakkında da konuşan Lostar yöneticisi, Blackhat ve Defcon’un kurucusu Jeff Moss’un yaptığı kapanış konuşmasında Pekin hükümetinin izin vermesi halinde bir sonraki Defcon’u Çin’de yapmak istediklerini açıkladığını hatırlatarak, “Moss’un motivasyonu Çinli hackerları tanımak. Burada önemli noktalardan bir tanesi bölgedeki siber güvenlik bilgisi. Faaliyetlerimizi artırırsak, talebin kurumsal olarak ilerlemesini sağlayabilirsek İstanbul da 5 yıl sonra siber güvenlik konusunda dikkat çekici bir hub olabilir.” şeklinde konuştu.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu