ABD

Şahsi mailini kullanan Clinton’un tüm yazışmaları açıklanacak

Dışişleri Bakanı olduğu dönemde bakanlığa ait elektronik iletişim sistemi yerine kişisel e-mail kullandığı için büyük bir tartışmaya yol açan Hillary Clinton, tüm yazışmalarını kamuoyuna açıklayacağını söyledi.

Twitter hesabı üzerinden “Kamuoyunun tüm yazışmalarımı görmesini istiyorum” diyen Clinton, bunun için Dışişleri Bakanlığı’na istekte bulunduğunu da açıkladı. Clinton, bakanlık yetkililerinin yazışmaları gözden geçirdikten sonra en kısa zamanda içeriğini kamuoyuna açıklayacaklarını da kaydetti.

Dışişleri Sözcüsü Marie Harf de yazılı bir açıklamayla, bakanlığın, “bu tür durumlarda gerektiği gibi yazışmaları gözden geçirdikten sonra yayınlayacağını” bildirdi.

Hillary Rodham Clinton Signs Copies Of Her Book 'Hard Choices' In New York

Harf, “Bu incelemeyi en kısa süre içinde yapacağız, ancak yazışmaların çok olması nedeniyle bu belirli bir zaman alacaktır,” dedi.

Clinton’ın bakanlık e-mail sistemi yerine kişisel hesabını kullandığını New York Times kamuoyuna açıklamıştı. Gazete, Clinton’ın kişisel e-mail hesabı kullanarak, resmi evrakların arşivlenmesiyle ilgili federal yasaları ihlal etmiş olabileceğini de yazmıştı.

Associated Press haber ajansı da Clinton’ın, kullandığı email hesabının sunucusunun (server) New York’taki evinde kurulu olduğunu ortaya çıkardı.

Bu haberler sonrasında, 2012 yılında Bingazi’deki Amerikan konsolosluğuna düzenlenen saldırıyla ilgili olarak kurulan Temsilciler Meclisi özel soruşturma komisyonu başkanı Clinton’ı ifade vermeye çağırdı. Amerikan Büyükelçisi Chris Stevens ve beraberindeki üç Amerikalı’nın öldüğü saldırı sırasında Dışişleri Bakanı olan Clinton, daha önce de komisyonun karşısına çıkmıştı.

Cumhuriyetçi Kongre üyeleri Clinton’ın, Libya’daki diplomatik personelin hayatını güvenceye almada ihmalkar davrandığı suçlamasında bulunuyor.

KAYNAK: VOICE OF AMERICA

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu