Türkiye

Ankara’dan kritik siber güvenlik adımı: Türkiye CCD COE üyesi oldu

Siber güvenlik alanında uluslararası platformlarda görünürlüğünü artırmaya çalışan Türkiye’nin, Yunanistan ve Finlandiya ile birlikte NATO Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi’ne (CCD COE) üye olacağı açıklandı. Merkez’den bugün yapılan açıklamaya göre Türkiye ve Yunanistan sponsor üye Finlandiya ise katkı sağlayıcı üye olacak. 3 Kasım’dan itibaren üyelik statüleri resmileşecek.

İLGİLİ YAZI>> NATO’NUN İLK SİVİL SİBER GÜVENLİK DİREKTÖRÜ

Estonya’nın başkenti Tallinn’de bulunan NATO CCD COE dünyada NATO akreditasyonu bulunan 17 mükemmeliyet merkezinden biri olarak tanınıyor. Siber güvenliğin teknik olduğu kadar stratejik boyutunda da bir düşünce kuruluşu olarak çalışmalar yapan CCD COE, her sene dünyanın önde gelen siber savunma tatbikatlarından Locked Shields’i düzenliyor.

İLGİLİ HABER >> NATO’NUN EN KAPSAMLI TATBİKATI: LOCKED SHIELDS

2007’de Estonya’nın maruz kaldığı siber saldırının ardından kurulan Merkez, disiplinlerarası çalışmaları, hükümetlere verdiği danışmanlık hizmetleri, düzenlediği konferanslar (CyCon 2015) ve üye ülkelerin katılacağı ücretsiz eğitimler ile isminden sıkça söz ettiriyor.

Her geçen gün bir ulusal güvenlk meselesi olarak görülmeye başlanan ‘siber savunma’ konusunda bir otorite haline gelen CCD COE’ye Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Almanya, Macaristan, İtalya, Litvanya, Letonya, Hollanda, Polonya, Slovakya, İspanya, İngiltere ve ABD sponsor üye olarak bulunuyor. Yeni üye olan Finlandiya’nın dışında sadece Avusturya katkı sağlayıcı üye sıfatını taşıyor. Sponsor üyeler Merkez’e yıllık aidat ödeyen ve alınan kararlarda imza ve oy hakkı olan ülkelerden oluşurken, katkı sağlayıcı üyeler toplantılara gözlemci statüsünde katılabiliyor ve herhangi bir oy hakkı bulunmuyor.

Türkiye’nin Merkez’e üye olmasıyla birlikte etkinliklere doğrudan katılım şansına sahip olacak, alınan kararlarda belirleyici olabiliecek ve devlet kurumlarının gönderdiği uzmanlar ücretsiz eğitim alabilecek. Bunların yanında Türkiye Merkez’de daimi personel bulundurabilecek.

Türkiye’nin Merkez’e üye olmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl ekim ayında Tallinn’de CCD COE’ye bizzat yaptığı ziyaretin etkili olduğu ifade ediliyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu