‘Bütün önemli savaşları kazanan’ ABD’li komutan, NSA’nın başına geçiyor

ABD’li General Paul Nakasone’un Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın başına geçeceği yönündeki tahminler güç kazanıyor. Bu da Nakasone’in bir değil iki ‘çok önemli’ kurumun başkanlığını yapacağı anlamına geliyor. Nitekim dünyanın en güçlü casusluk faaliyetlerini yürüten NSA’nın koltuğuna geçmesi beklenen Nakasone aynı zamanda dünyanın en güçlü askeri hacker kuvveti ABD Siber Komutanlığı başkanlığını da yürütecek. Bu iki pozisyonun 2010 yılında birleştirilmesinn sonra iki kuruma da aynı kişi başkanlık yapıyor.

Nakasone’un başkanlığının kesinleşmesi ile de ilk kez, iki kurumu da yönetecek kişinin Siber Komutanlık görevini çok daha rahat bir şekilde yürüteceği düşünülüyor. Çünkü Nakasone, siber komutanlık alanında büyük tecrübe sahibi bir isim.

NSA ile Siber Komutanlığı’nın birleştirilmesi, Siber Komutanlık biriminin oluşturulduğu 2009 yılında gerçekleşti ve o tarihten beri iki kurum aynı kişi tarafından ve aynı merkezden idare ediliyor. Ancak geçen yıllarda Siber Komutanlığın misyonu savunmadan düşman bilgisayar ağlarına saldırmaya doğru kaymış durumda. Kurumun operasyonları arasında bulunan ‘savaş zamanlarında düşmanların komuta kontrol sistemlerine sızma ve sekteye uğratma’ gibi eylemler NSA’nın ‘muhabere elektronik istihbaratı’ olarak adlandırılan daha genel casusluk misyonundan oldukça farklı.

İlgili haber>> ABD siber komutanlığı saldırı ve savunma arasındaki sınırı kaldırdı

Nakasone’un kariyeri askeri siber operasyonlarına ilişkin başarılarla dolu. Bunlar arasında ‘ordunun siber komutanlığını yönetmek ve IŞİD’in  internet yoluyla gerçekleştirdiği operasyonları sekmeye uğratma misyonuna sahip Ares adlı ‘Birleşik Görev Gücü’nü yaratmak var. Bütün bunların Nakasone’u NSA’nın Sigint misyonundan ziyade Siber Komutanlık’ın görev alanında daha yetkin hale getireceğe benziyor.

Aynı zamanda Nakasone’un iki kuruma eşit davranmayabileceği yönünde endişeler de mevcut. Bush döneminde Beyaz Saray’da görev yapan şimdi de Columbia Üniversitesi’nde siber karışıklıklar konusunda araştırmacılık yapan Jason Healey, Nakasone’un ilk yıldızından bu yana istihbarat görevlerinden ziyade siber komutanlık görev alanına giren konularda çalıştığını söylerken şöyle devam ediyor: “Ben NSA’da olsaydım NSA’nın işlerinden anlayan ve bu konuda deneyim sahibi olan birinin başa getirilmesini isterdim”

Nakasone’un Siber Komutanlık’tan ziyade NSA’da aktif olduğu son dönemi 2007-2010 arasını kapsıyor. Nakasone bu dönemde NSA’nın Fort  Meade’deki operasyon merkezini komuta etmişti. Ancak eski bir istihbarat elemanının WIRED’a yaptığı açıklama da Nakasone’un NSA’daki görevinin Siber Komutanlık başkanlığının gölgesinde kalacağı görüşleri ile paralellik gösteriyor: “Nakasone Cybercom (Siber Komutanlık) için çok büyük bir lider. Ancak hiçbir zaman SIGINT (sinyal istihbaratı) için çok da fazla bir misyon yüklenmedi ve DIRNSA (NSA Direktörü için kullanılan bir kısaltma) için zayıf bir seçim.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.