ABD

ABD siber komutanlığı saldırı ve savunma arasındaki sınırı kaldırdı

ABD Savunma Bakanlığı, Siber Komutanlık ile birlikte düzenlediği ‘siber savaşçı’ kursunda savunma ve saldırı eğitimlerinin birlikte verileceği bir kurs hazırladığını duyurdu. Savunma ile saldırı arasında simbiyotik bir ilişkinin olduğunu, her ikisinin de çok önemli olduğunu düşünen Amerikalı askeri liderler yetiştirdikleri askerlerin tek yönlü olmaması için harekete geçti.

Siber Komuta Merkezi’nde bulunan Ulusal Siber Kuvvetler’den Tuğamiral T.J White, 6 Eylül’de Washington’da düzenlenen INSA Ulusal Güvenlik ve İstihbarat Zirvesi’nde, “Olayın ne olduğunu tespit etmeden önce çok dikkatli olmak gerekir. Bir ekibin diğerini bilgilendirmesinin büyük bir fayda sağlayacağını düşünüyorum” diyerek şunları ekledi: “Saldırı sürecinde neler olduğunu çok iyi anlarsak, savunma açısından daha iyi adımlar atabiliriz.”

İlgili haber>> ABD Siber Komutanlığın statüsü yükseldi, 10. müşterek komutanlık oldu

Siber Komuta Merkezi’nde yer alan siber savaşçıların hepsi aynı yollardan geçiyor, aynı eğitimi alıyorlar. Önceden White’ın pozisyonunda bulunan ve şu anda ordunun siber güvenlik ekibinde yer alan Korgeneral Paul Nakasone, aynı panelde “Her zaman konuştuğumuz konu buydu. Oluşturduğumuz ekibin tek yönlü olmamasını nasıl sağlarız? Siber Komuta Merkezi olarak en etkili yöntemin iki tarafın haberleşmesi olduğunu düşünüyoruz. Saldırı ekibi, savunma ekibini bilgilendirecek, savunma da saldırı ekibini” dedi. Nakasone, “Şimdi oluşturduğumuz yapıyı inceliyoruz. Saldırı ile savunma ekiplerinde yer alan çalışanlarımızın görevlerini değiştirip onlara yeni sorumluluklar vereceğiz” diye de ekledi.

Bu, bireysel servisler için de geçerli bir durum. Onlar da kurdukları siber ekiple hizmet sorunlarının yanı sıra siber kuvvetlerin sahip olduğu ortak sorumlulukları da yerine getirmeye çalışıyor.

İlgili haber>> ABD siber komandolarını yetiştiren özgür beyin: Gregory Conti

Birimlerine siber ekibi de ekleyen ilk yapı, ordu oldu. Ordudaki siber birim, topçular ve piyadelerle aynı statüye sahip. Bu durum da siber savaşçıların kariyerlerine aynı alanda devam etmelerini sağlıyor.

Ordunun siber komuta merkezinde komutan yardımcısı olan JP McGee, 13 Eylül’de Washington’da düzenlenen Billington Siber Güvenlik Zirvesi’nde askerlerin ileride ekiplerini değiştireceğini belirtti. Savunmadakilerin saldırıya geçeceklerini, askerlerin her konuda bilgi sahip olacaklarını söyledi.

McGee, sadece saldırı bölümünde çalışan askerler ile savunma bölümünde çalışanlar arasında yaşanan konuşmaların ilginç olduğunu belirtti. Konuşmaya başlayınca birbirlerini çok geliştirdiklerine şahit olduğunu da ekledi.

McGee, ilerlemek ve fikir geliştirmek için tek yönlü çalışmanın sona ermesi gerektiğini düşünüyor. Etkili adımlar atmak için farklı alanlarda deneyim sahibi olunması gerektiğini iddia ediyor.

“İşletmenizde uygun koşulları sağlarsanız, savunma açısından yaptıklarınız saldırı alanında yapacaklarınızın etkisini arttırır” diyor White.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu