berqNet

berqNET başarılı güvenlik çözümü ile göz kamaştırıyor

berqNET Genel Müdürü Murat Apohan

Siber şubeden polisleri karşısında bulan Köşem Pide sahibi Haluk Usta şaşkındı. Cebinde sıradan bir cep telefonu olan Haluk ustanın siber suçlar diye bir kategori olduğundan bile pek haberi yoktu. O daha fazla müşteri çekebilmek için müşterilerine sadece bedava internet hizmeti sunuyordu. Bu yüzden modem şifresi de kolay tutmuştu: kosembufe

Böyle bir hizmetin başını ağrıtacağını, savcı ve mahkemeye kadar varan bir sürecin önünü açacağını bilseydi, Haluk usta böyle bir hizmet sunmazdı ya da… Böyle bir hizmeti sunarken kendisine uygun ve pratik çözüm sunan yerel bir firmadan haberi olsaydı, şu an başı ağrıyor olmazdı. Gerekli kayıtları polise verir ve işinin başına dönerdi.

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte bu tür hikâyeler yaşanır bir hale geldi. Büyük şirketler, siber güvenlik noktasında yeterli zamanı, parayı ve insan gücünü ayırabiliyorken özellikle bunlardan mahrum olan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler daha büyük bir tehlike altında. Bu şirketlerin yardımına, pratik ve hızlı çözümleri ile yardım eden yerel şirketler var. Bunların arasında berqNET, sunduğu ürün ile birkaç adım öne çıkıyor.

Siber Bülten’e konuşan berqNET Genel Müdürü Murat Apohan, 2013 yılında Logo Yazılım Yönetimi’nin KOBİ’lerin internette güvenlik sıkıntıları olduğunu anlatması üzerinde bu tür firmalara ürün sunmak için harekete geçtiklerini söyledi. İki yıl süren bir araştırma ve geliştirme aşamasının ardından bir UTM ürünü ile müşterilerin karşına çıktıklarını söyledi. UTM’yi, kısa bir şekilde, bütünleşik tehdit yönetimi olarak açabiliriz. İçinde bir güvenlik duvarını da barındıran çok özellikli ve kabiliyetli siber güvenlik cihazıdır.

Genel Müdür Apohan, “Güvenlik, küresel bir kavram olmasının yanı sıra kullanım kolaylığı fark yaratılan nokta. Bu noktadan hareketle başarılı bir ürün oluşturduk. Doğru ürün konumlandırma stratejimiz sayesinde satışlarımız artarak devam etmektedir. Özetle, pazardaki ihtiyacı görüp harekete geçtik” dedi. Apohan, işletmelerin kolay kurulum ve yönetim istediklerini, özellikle KOBİ’ler için bunun bir ihtiyaç olduğunu ancak kurumsal şirketlerde de bu talebin ekip yükünü ve yapılan hataları azaltmak için istenen bir özellik haline geldiğini anlattı.

Apohan, “KOBİ pazarında, bütün problemleri bir arada çözen, problemlerin tümünü halleden bir kişi var ya da bir kişi bile yok. İş yükü inanılmaz miktarda. İşler çok hızlı bir şekilde halledilmek zorunda. Burada harcanan zamanın da az olması gerekiyor. Ürünü kullanarak veya ürün üzerinden bir politika değişikliği yaparken de yine zaman kayıplarını minimize etmek gerekli… Biz, işte buna odaklandık. Tek cümleyle özetlememiz gerekirse dünyanın en kolay kurulan ve yönetilen firewall’unu geliştirdik” dedi. berqNET’in sunduğu ürünlerin bu yüzden diğer rakip ürünlerden ayrıştığına dikkat çekti.

Bunun yanı sıra berqNET’in yüzde 100 yerli AR-GE ile geliştirilmiş olmasının da getirdiği avantajlar var. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan şirket, müşterilerden gelen geri bildirimler çerçevesinde harekete geçebiliyor. Ayrıca şirket, haftanın 6 günü 08.00 – 19.00 ücretsiz ve sınırsız teknik destek sunuyor. Müşteriler, taleplerine Türkçe karşılık veren kişiler bulabiliyor. Apohan, “Bunların yanı sıra tamamen AR-GE ile geliştirilen bir ürün yaptığımız için bizim satış rakamlarımız da Türk lirası üzerinden. İnsanlar açısından çok önemli bir konu bu. Döviz kurlarının bu kadar hareketli olduğu bir noktada, insanlara Türk lirası üzerinden ürünleri sunmak gerçekten herkes için büyük bir avantaj yaratıyor” dedi.

YEREL SORUNLARA YEREL ÇÖZÜMLER

Ayrıca berqNET, devletin yasal düzenlemelerini karşılayan bir güvenlik duvarına sahip. Apohan, “Ürünü kurduğunuz anda kolay bir şekilde gerekli yasal kayıtları tutabilir hale geliyorsunuz. Bu şekilde 5651 sayılı yasaya uygun kayıt tutma işlemi gerçekleşiyor. Yabancı ürünlerde bu yok. Bu çok ciddi bir avantaj. Tek kutuda tümleşik bir çözüm” dedi.

Genel Müdür Apohan, “Çözümlerimizi hukukçularla görüşerek geliştirdiğimizi ve yasal yükümlülükleri tam olarak karşıladığımızı söyleyebiliriz. Bu noktada, bu hassasiyeti göstermeyen çözüm ve ürünlere karşı temkinli davranılması gerekir” uyarısında bulundu.

Bu noktada, yargıya yansıyan davalar ve basına çıkan haberler yüzünden işletmeler, siber güvenlik sorunları noktasında daha bir farkındalık geliştirmiş durumda. Murat Apohan, “Çok küçük yerlerden bile talep gelmeye başladı. Bu çok enteresan. Bir enerji santralinin bu ürünü istemesi çok normal fakat kafe gibi yerlerin istemesi çok daha enteresan. Çünkü basın bunu ana haber olarak sunuyor. Bilgisayarların şifrelenmesi ve insanların verilerini kurtarmak için para ödemesi hikâyesi çok sık görülüyor. Ayrıca adli vakalar var. ‘Birisi benim hattıma girip olmadık bir mesaj atmış. Ne yapacağız?’ diye bize geliyor insanlar. Bunun karşısında bir çözüm arıyorlar. Çok bariz şekilde artan bir farkındalık var” diye konuştu.

İNSAN KAYNAĞI ÇOK ÖNEMLİ BİR PROBLEM

berqNET Genel Müdürü Apohan, insan kaynağının önemli bir ihtiyaç olduğunu da anlattı. Siber güvenlik konusunun son yıllarda popüler bir hale geldiğini ancak herkesin bu soruna durduğu noktadan baktığını vurguladı. Sızma testleri, güvenlik analizleri veya güvenlikle ilgili süreçlerde belli bir insan kaynağı oluşmaya başladığını ancak ürün geliştirmede çok kısıtlı bir insan kaynağı olduğunu vurguladı. Apohan, “Çok iyi bir düzeyde ağ yapılarını ve yazılım teknolojilerini bilen ve bu alanın dinamiklerine hâkim insanlara ihtiyaç var ” dedi.

KUZEY AFRİKA, ORTA DOĞU VE TÜRKİ CUMHURİYETLER PLANDA

Murat Apohan, şirketin yurtdışına açılım planı olduğunu, hatta bazı iş ortakları aracılığıyla ürünleri yurtdışına sattıklarını söyledi. Apohan, “Türkiye’de büyük bir iş ortağı ağımız var. Bunlardan bazıları yurtdışı ile de iş yapıyor. Kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya satış yaptılar. Türki cumhuriyetlerden de talepler var. Orada kullanmak istiyorlar. Hatta Hollanda’ya da ürünlerimiz gönderildi, test edildi ve başarıyla bu testlerden geçti. Şimdi bir adım sonrasını düşünmek gerekiyor. Bunları yapmak istiyoruz. Talep de bu doğrultuda. Yakın zamanda bu çalışmalara gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir Yorum

  1. %100 destekliyorum, alanında muhteşem işler yapan bir marka, siber guvenlık mıllı bır meseledır ve asla yurtdısı cozumlere bırakılmamalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu