ABD

Microsoft’un ABD ordusuyla yaptığı anlaşma çalışanları ayaklandırdı

Google çalışanlarının, ABD ordusu ile şirketin yaptığı anlaşmayı protesto etmesinin bir benzeri Microsoft-ABD Ordusu cephesinde yaşanıyor.

Seattle merkezli şirket, 480 milyon dolarlık anlaşma çerçevesinde şirketin savaş alanında kullanılması için artırılmış gerçeklik başlıkları tedarik etmesini kapsıyor.

Hükümetin proje tanımına göre anlaşma kapsamında kullanıcıların görüş alanına holografik görüntüler yansıtan bu başlıklar, tespit etme, karar verme ve düşmandan önce harekete geçme özelliklerini benimseyerek ölümcüllüğü artırmaya uyarlanacak. Microsoft bu projeyi içeren anlaşmaya Kasım ayında imza attı.

Bunun karşısında Microsoft çalışanları şirket içi mesaj panosunda yayınladıkları ve e-posta üzerinden diğer çalışanlara ulaştırdıkları bir mektup yayınladı. Mektupta şu ifadeye yer verildi:

“Biz, Microsoft çalışanlarının küresel koalisyonuyuz ve savaş ve zulüm için teknoloji üretmeyi reddediyoruz. Microsoft’un ABD Ordusuna silah teknolojisi sağlamak için çalışması ve oluşturduğumuz araçları kullanarak bir ülkenin hükümetine ‘ölümcüllüğü artırma’ konusunda yardımcı olması konusunda endişeliyiz. Bizler bu işe silah geliştirmek için başlamadık ve çalışmalarımızın kullanılma şekline dair bir söz hakkı talep ediyoruz.”

Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya ve şirketin yasal işerinden sorumlu Brad Smith’e hitaben yazılan mektup, şirketin daha önce HoloLens’in eğitimlerde kullanılması dahil olmak üzere orduya teknoloji lisansı verdiğini belirtiyor. Buna rağmen Microsoft’un daha önce hiç çizgiyi aşarak silah geliştirmeye yönelmediği de ekleniyor.

Haber devamı için: Webrazzi

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: