ABD’li komutan: Siber uzmanlar birimimiz için hayati önem taşıyor

ABD ordusunun elit grupları arasında sayılan ABD Deniz Piyadeleri, siber güvenlik alanındaki çalışmalarını hızlandırmak için kolları sıvadı. Deniz Piyadeleri Komutanı Robert Neller, siber güvenliğin Deniz Piyadeleri için en önemli alanlardan olduğu ve bu alanda daha fazla uzmana ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Military.com’un haberine göre, Neller siber güvenliğin gelecekteki çatışmalar için herhangi bir silahtan daha önemli olabileceğini; bu yüzden de siber güvenlik konusunda daha fazla uzmanın piyadelere dahil olması gerektiğini söyledi. Deniz Piyadelerinin siber güvenlik birimi MarForCyber olarak adlandırılıyor.

Aralık ayının sonlarında deniz piyadelerine bağlı çeşitli birimleri ziyaret eden Reller, MarForCyber için çizdikleri yeni planlar kapsamında, iyi eğitim almış ve uzmanlaşmış deniz piyadelerinden en iyi şekilde yararlanılacağını ve mevcut yeteneklerin daha çok öne çıkarılacağını söyledi.

İlgili haber>> ABD’den bağımsız Siber Komutanlık yolunda önemli adım

Neller, bu ekibin uzmanlık alanlarına göre oluşturulacağına ve ekip üyelerinin asıl odağı dağıtacak yan alanlara dahil edilmeyeceğine değindi.

Yeni planlar kapsamında, siber alanda çalışmak isteyen deniz piyadeleri ise askeriyenin oldukça karmaşık mesleki uzmanlık süreçleriyle uğraşmak zorunda kalmayacak ve siber güvenlik için işe alım süreçleri hızlandırılacak. Neller özellikle ilgili alanlardan mezun olan adayların hemen sözleşme imzalayabilmelerini istiyor: “Bize sadece yapmak istedikleri şeyi söyleyecekler ve testleri geçtikleri taktirde istedikleri alanda çalışabilecekler.”

Neller siber alanda işe alım sürecinin Deniz Piyadeleri Özel Harekât Komutanlığı’nın uygulamalarıyla benzer olabileceğini söyledi. Bu birim ülkenin dört bir yanındaki üsleri gezerek herhangi bir uzmanlık alanının gerekliliklerini karşılayan elemanları gözlemliyor. Bununla birlikte siber güvenlik uzmanlarının bazı önkoşullardan muaf tutularak doğrudan hizmete dahil edildiği modeller de masaya yatırılıyor; ancak Neller bu modele çok sıcak bakmıyor.

Neller’ın değindiği en önemli sorunlardan biri ise önlerinde sayısız seçenek bulunan siber uzmanların orduda nasıl uzun süre tutulacağı. Neller, siber güvenlik birimi için sadece işe alımın değil, bu yetenekleri birimde kalmaya ikna etmenin de hayati önem taşıdığını söyledi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

[mailpoet_form id=”1″]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.