Güney Kore’de bitcoin ticareti artık bankaların elinde

Son zamanlarda Bitcoin’e yönelik sıkı düzenlemelerle gündeme gelen Güney Kore, Bitcoin ve diğer kripto paraların alım ve satımı için bankalar üzerinden işlem yapmayı zorunlu hale getirdi.

Motherboard’un haberine göre, bu değişiklikle, kripto para almak ya da satmak isteyen kişilerin ülkede hizmet veren altı bankadan birine gitmesi gerekecek. Ayrıca herhangi bir bankaya bağlı olmayan hesaplar yasaklanacak ve kripto para borsalarının işlem bilgilerini bankalara bildirmesi zorunlu hale getirilecek.

İlgili haber>> Güney Kore kripto paralara vergi uygulayacak

Ülkede kripto para düzenlemeleriyle ilgili değişiklikler bununla sınırla değil. Güney Kore bu yıl, kripto para değişimi ile edinilen kâra uygulanan vergiyi yüzde 24’e kadar yükseltecek. Bu kuralla, ülkenin en büyük borsalarından Bithumb’ın 60 milyon dolar kadar vergi ödemesi bekleniyor. Birçok ülke, Bitcoin işlemleri üzerinde sıkı kontrol sağlamaya yönelik çalışmalar yapsa da Güney Kore bu yönde ilk adım atanlardan.

Öte yandan Güney Kore’deki bu düzenlemeler, Bitcoin’in anonim bir şekilde kullanılmasını tamamen yasaklamayacak. Fakat borsa üzerinden Bitcoin almak ve satmak en çok tercih edilen yöntem ve yeni düzenlemeler Güney Korelilerin bu işlem için artık bankalara gitmesini zorunlu kılıyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

[mailpoet_form id=”1″]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.